Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Lekárnici sa boja straty nezávislosti,chcú zmenu zákona

Kategória: Spravodajstvo

Novela zákona o liekoch má priniesť legalizáciu sietí lekární či zavedenie vernostných systémov. Slovenská lekárnická komora chce apelom na poslancov dosiahnuť zmenu zákona ešte pred 1. decembrom, teda skôr ako vojde do platnosti.

Novela zákona o liekoch má priniesť legalizáciu sietí lekární či zavedenie vernostných systémov. Slovenská lekárnická komora chce apelom na poslancov dosiahnuť zmenu zákona ešte pred 1. decembrom, teda skôr ako vojde do platnosti.

ŽILINA 22. októbra (SITA) – Lekárnici sa boja straty nezávislosti a odbornosti pri práci v lekárni. Novela zákona o liekoch, ktorú v septembri schválil parlament, má priniesť legalizáciu sietí lekární či zavedenie vernostných systémov. Slovenská lekárnická komora chce apelom na poslancov dosiahnuť zmenu zákona ešte pred 1. decembrom, teda skôr ako vojde do platnosti. Komoru v tomto smere podporuje aj Zväz lekárnikov Európskej únie (PGEU). „Sme radi, že nám podporu vyslovili aj naši zahraniční partneri. Zväz lekárnikov Európskej únie považuje nový zákon o liekoch za neštandardný. Súhlasí s našimi výhradami, že tento zákon bol prijatý len pre úzku skupinu sietí a finančných spoločností a vo svojej podstate degraduje úlohu lekárnika v lekárni a nad odbornosť v lekárni stavia obchodné praktiky a maximalizáciu zisku,“ povedal v Žiline na 12. lekárnickom kongrese prezident Slovenskej lekárnickej komory Tibor Czuľba.

K návrhu schválenej novely komora adresovala podľa Czuľbu stovky pripomienok. Za zásadný problém považujú lekárnici legalizáciu sietí lekární, zavedenie vernostných systémov či zníženie právomocí odborného zástupcu lekárnika farmaceuta pri výkone svojho povolania. „A tiež zákaz organizovania vernostných systémov samotného farmaceuta, no uzákonenie, že tento vernostný systém má organizovať tretia osoba laik, čo vlastne prinesie obrovskú hrozbu úniku osobných údajov do neželaných rúk, pretože dnes táto tretia osoba laik môže byť vymenená v priebehu troch mesiacov aj štyrikrát,“ povedal Czuľba a zdôraznil, že takéto vernostné systémy boli v nedávnej minulosti zakázané v Čechách, Poľsku či Maďarsku. „Dokonca v Poľsku sa poskytovanie akékoľvek finančnej zľavy trestá väzením a v Maďarsku od roku 2014 budú môcť lekárne vlastniť len farmaceuti,“ dodal.

Podľa generálneho tajomníka Zväzu lekárnikov Európskej únie Johna Chavea slovenským parlamentom v septembri schválená novela zákona o liekoch je mimo akýchkoľvek požiadaviek Európskej únie. „Nikde v Európe sa nestretnete s tým, že by sa parlament miešal do záležitostí lekárenstva a nezávislosti lekárnikov. Pretože vidia, že názor lekárnikov je pre pacientov veľmi dôležitý a taktiež, že obyvateľstvo starne. Preto sa snažia podporovať profesionalitu a nie komercionalizmus. Pokiaľ založíme lekárenstvo iba na marketingových hodnotách, dôsledkom bude, že sa podkope celý systém poskytovania zdravotnej starostlivosti a lekárenskej práce,“ povedal John Chave.

Slovenská lekárnická komora funguje ako stavovská organizácia farmaceutov na Slovensku od decembra 1991. Podľa Czuľbu aktuálne má viac ako 3 900 členov a z evidovaných aktívnych slovenských lekárnikov nie je členmi komory iba 145 lekárnikov.

© 2011, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.