Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Sociálne médiá a šírenie dezinformácií o očkovaní

Dátum: Rubrika: Trendy

Ľudia vystavení na sociálnych médiách obsahu, ktorý sa zaoberá problematikou očkovania, majú väčšiu pravdepodobnosť, že sa stanú obeťami dezinformácií ako ľudia, ktorí sú informovaní prostredníctvom sledovania tradičných médií.

Tento záver vyplynul zo štúdie o znalostiach o očkovaní a využívaní očkovacích látok uskutočnený vedcami v americkom Annenberg Public Policy Center, ktoré funguje v rámci University of Pennsylvania. Štúdia bola zverejnená v špecializovanom periodiku Harvard Kennedy School Misinformation Review.

Priebeh štúdie

Štúdia vznikla na základe národného reprezentatívneho prieskumu, ktorého sa zúčastnilo takmer 2 500 dospelých respondentov v USA. Vyplynulo z nej, že až 20 % respondentov bolo o očkovaní aspoň trochu nesprávne informovaných. Takáto vysoká úroveň dezinformácie je „znepokojujúca“, pretože dezinformácie podkopávajú rozsah očkovania a na udržanie kolektívnej imunity sa vyžaduje udržať v populácii vysokú mieru očkovania. Štúdia sa pritom uskutočnila na jar (február/marec) a na jeseň (september/október) roku 2019, keď Spojené štáty zaznamenali najväčší výskyt osýpok za posledných 15 rokov. Z ďalších výsledkov vyplynulo, že sa medzi týmito dvoma obdobiami u 19 % respondentov úroveň dezinformácií o očkovaní zmenila podstatným spôsobom. V rámci tejto identifikovanej skupiny bolo oproti jarnému

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály