Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Legislatíva

18. EMBOLIZÁCIA AKO NEČAKANÁ KOMPLIKÁCIA

Kategória: Kazuistiky UDZS

Podávateľ podnetu žiadal o preverenie postupu zdravotníckych pracovníkov pri podozrení na zanedbanie lekárskej starostlivosti poskytovanej jeho otcovi v súvislosti s operáciou ramenného kĺbu, ktorú otec absolvoval v novembri 2012. Podľa jeho vyjadrenia pri plánovanej operácii ramenného kĺbu v celkovej anestézii dňa 08.11.2012 došlo ku komplikáciám, pričom pacient zostal po anestézii v bdelej kóme. Na operačný výkon išiel otec ako zdravý človek, hemodynamicky stabilizovaný, bez kontraindikácií k operačnému výkonu, závažných chronických ochorení, ktoré by u nebo zvyšovali peroperačné riziko v dôsledku plánovanej anestézie alebo samotného operačno-chirurgického výkonu na ramennom kĺbe.
Anamnéza, objektívne vyšetrenia a epikritické zhrnutie
Pacient bol hospitalizovaný dňa 07.11.2012, dôvodom bol plánovaný operačný výkon - artroskopia pravého ramena pre pretrvávanie bolestí. Diagnostický záver pri prijatí: Laesio art. HSv l. dx. SLAP lézia.
Pred hospitalizáciou pacient absolvoval predoperačné vyšetrenia:
29.10.2012 anestéziologické predoperačné vyšetrenie: Anamnéza: v detstve operácia strabizmu ľavého oka, celková anestézia opakovane bez problémov, sledovaný pre psoriázu s artritídou, strabizmus a poruchu vízu. Užíval Metotrexát, Acidum folicum. Klinicky bol pacient kardiopulmonálne kompenzovaný, bez známok akútnej respiračnej infekcie. Tlakovo sklon k hypertenzii (TK: 140/90 mmHg), mierna nadváha (BMI: 26,9). Dolné končatiny bez edémov a varixov, lýtka voľné. Laboratórne vyšetrenia (FW, KO, biochémia, hemokoagulačné vyšetrenie) z 25.10.2012: v norme. EKG: stredná poloha, sínusový rytmus, frekvencia 88/min., prevody v norme, ES 0, bez ložiskových zmien, negat. T v III, ploché v AVF, ľahká denivelizácia ST do 0,1 V vo V5-6 s pozitívnou T. RTG snímka hrudníka z 10/2012: pľúcne polia bez čerstvých ložiskových zmien, hilová kresba primeraná, bránice klenuté, uhly voľné. Cor: bez tvarových a veľkostných zmien. Zhodnotenie anestéziologického rizika: ASA 2. Mallamapti III. Odporučená anestéziologická príprava - bežná predoperačná príprava, nič per os od 24:00 hod. pred operáciou, večerná premedikácia: Stilnox 1 tbl. per os, dôsledná prevencia TECH.
Pacient bol poučený o perioperačných zásadách, súhlasil s celkovou anestéziou. S navrhovanými postupmi súhlasil, čo potvrdil svojím podpisom.
29.10.2012 interné predoperačné vyšetrenie so záverom: psoriatická artritída. Kardiálne, cirkulačne t. č. stabilizovaný, bez arytmie, TK hraničný, sledovať. Bez prítomnosti kontraindikácie k operačnému výkonu. Po prepustení odporúčané echokardiografické vyšetrenie na kardiologickej ambulancii.
Po prijatí dňa 07.11.2012 bol pacient zaradený na operačný výkon na 08.11.2012 a vyšetrený anestéziológom. Bola naordinovaná štandardná liečba a predoperačný režim (prevencia TECH, sedácia p. p., ráno bandáž dolných končatín, od polnoci nič per os). Večer bol podaný Fraxiparin 0,4 ml s. c. Ráno zmerané VF, nasadená bandáž DK.
Anestézia bola realizovaná štandardným spôsobom, dýchacie cesty zabezpečené pomocou laryngeálnej masky. Úvod do anestézie prebehol bez komplikácií. Po napolohovaní pacienta a začatí operačného výkonu došlo k hemodynamickej instabilite s poklesom TK s kritickým poklesom SpO2 (37%). Vzhľadom na vznik tejto komplikácie bol operačný výkon prerušený. Pacient bol otočený na chrbát, kedy došlo k zastaveniu obehu. Začatá okamžitá komplexná KPCR, pacient zaintubovaný. V priebehu cca 5 - 6 minút sa podarilo obnoviť obeh.
Pacient po vzniknutej komplikácii prevezený v analgosedácii na UPV a vazopresorickej podpore na KAIM. Pri prijatí pacient na UPV, kontinuálne analgosedovaný, cirkulačne stabilizovaný na vazopresorickej podpore Noradrenalínom. Zavedené invazívne vstupy, komplexný hemodynamický monitoring. Vzhľadom k priebehu celej komplikácie bola stanovená pracovná diagnóza susp. tichej mikroaspirácie žalúdočného obsahu do dýchacích ciest, s následným bronchospazmom, hypoxémiou a zastavením obehu.
Následne bola nasadená komplexná resuscitačná liečba, UPV, vazopresorická a inotropná podpora obehu, antibiotická liečba v dvojkombinácii, kontinuálna antiarytmická liečba, antikonvulzívna liečba.
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Aktuálne zmeny v legislatíve

Zmena nastala

461/2003 Z.z.

Novelizovaný: 15. 5. 2024  

355/2007 Z.z.

Novelizovaný: 1. 4. 2024  

278/1993 Z.z.

Novelizovaný: 1. 4. 2024  

343/2015 Z.z.

Novelizovaný: 31. 3. 2024  

300/2005 Z.z.

Novelizovaný: 15. 3. 2024  


Zmena nastane

576/2004 Z.z.

Novelizovaný: 1. 6. 2024  


Archív zmien v legislatíve