Spravodajstvo

zoradiť výsledky podľa:

Slováci hľadajú novú formu podávania prírodného vápnika

Slovenská farmafirma, ktorá ako jediná vyrába prírodný vápnik v Európe, vyvíja nový spôsob jeho podávania. Pomáhajú jej pritom odborníci z Ústavu experimentálnej farmakológie a toxikológie Slovenskej akadémie vied (SAV).

Systém eHealth môže budúci rok v niektorých ambulanciách meškať, pripúšťa NCZI

Zrejme nie každá ambulancia bude začiatkom budúceho roka využívať elektronické zdravotníctvo, pripustil šéf Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Peter Blaškovitš. Takzvaný eHealth má do ostrej prevádzky vstúpiť práve na začiatku roka 2018.

Svetový deň darcov krvi si pripomína aj Slovensko, krv potečie aj v divadlách

Dnešný Svetový deň darcov krvi si pripomína aj Slovensko. Národná transfúzna služba SR pri tejto príležitosti otvára brány svojich pracovísk verejnosti. Slovenský Červený kríž zase organizuje divadelnú kvapku krvi. Nemocnice krv potrebujú najmä v letných mesiacoch, keď je zvýšený počet úrazov.

VšZP od júla zvýši platby za ošetrovateľské výkony

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zvýši od júla ceny za výkony v agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti (ADOS) a mobilných hospicoch o 25 percent a v zariadeniach sociálnych služieb o 26 percent. Ročne pôjde o sumu asi dva milióny eur.

Na mestskom úrade je prvý verejne dostupný defibrilátor

Liptovskomikulášska samospráva umiestnila do priestorov Centra služieb občanov na tamojšom mestskom úrade nový defibrilátor.

ŠÚKL nariadil stiahnuť z trhu dve šarže pastiliek Mucosolvan

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nariadil stiahnuť zo slovenského trhu dve šarže lieku Mucosolvan.

Rakovina prsníka trápi i 25-ročné, ženy zo strachu prevenciu podcenia

Rakovina prsníka trápi čoraz viac mladých žien. Mnohé nechodia na preventívne prehliadky, čím si znižujú pravdepodobnosť na včasnú diagnostiku.

Pri útekoch a odchodoch pacientov by podľa UNLP pomohla osveta

Nemocniciam v Košiciach a v Prešove komplikujú prácu úteky pacientov, ako aj ukončenia hospitalizácie na vlastnú žiadosť.

Deti v nemocnici oslávili svoj sviatok aj divadelným predstavením

Na divadelné dosky sa počas Medzinárodného dňa detí (MDD) vo štvrtok (1.6.) premenili priestory Detského oddelenia Nemocnice s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach.

Novorodencov balia do špeciálneho darčekového prebalu

Vo vranovskej nemocnici balia novorodencov do špeciálneho darčekového prebalu. Zaviedli tu tiež tzv. muzikoterapiu, ktorá má upokojiť bábätká i mamičky.

Dobrovoľné dôchodkové poistenie zaniká po priznaní predčasného dôchodku

Sociálna poisťovňa upozorňuje dobrovoľne dôchodkovo poistené osoby, ktoré si požiadali o priznanie predčasného starobného dôchodku, že v momente priznania takéhoto dôchodku im dobrovoľné dôchodkové poistenie automaticky zaniká.

Malá Natália je prvou Slovenkou,u ktorej potvrdili zriedkavú metabolickú chorobu

Dvaapolročná Natália je prvou slovenskou pacientkou, u ktorej odborníci potvrdili veľmi zriedkavé dedičné metabolické ochorenie.

Z pieskoviska si možno odniesť nákazu, rodičia by mali byť obozretní

Pieskoviská môžu byť zdrojom viacerých nákaz, hrozí i poranenie na rozbitom skle či náhodné pichnutie injekčnou striekačkou.

Repelencia je prvým krokom v prevencii pred nákazou parazitmi

Z dlhých jarných prechádzok s domácimi miláčikmi si môžu ich chovatelia priniesť do príbytkov nechcených návštevníkov.

Skleróza multiplex sa často týka mladých, môže sa prejaviť únavou

Roztrúsenou sklerózou trpia na Slovensku tisíce ľudí, odhaduje sa, že celkovo je asi 6500 pacientov.

Prácu sestier opäť ocenia Bielym srdcom

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier (12. 5.) ocení 31 z nich za starostlivosť a ľudskosť v ošetrovateľstve.

Záujem o pôrodné asistentky v domácnostiach stúpa, poisťovne to ale nehradia

Aj napriek tomu, že v posledných rokoch stúpa záujem tehotných žien o starostlivosť pôrodných asistentiek v domácnostiach, na Slovensku sa nedarí dosiahnuť dohodu, aby táto práca bola hradená z verejného zdravotného poistenia tak, ako je to bežné v zahraničí.

Pľúcnu hypertenziu majú stovky Slovákov, skorá diagnostika im zachraňuje život

Pľúcnou artériovou hypertenziou (PAH) trpia na Slovensku stovky Slovákov. Ochorenie postihuje pľúca a srdce, postupuje rýchlo a môže spôsobiť smrť.

Darovanie krvi je na akademickej pôde Univerzity sv. Cyrila a Metoda tradíciou

Darovanie krvi sa na akademickej pôde Univerzity sv. Cyrila a Metoda (UCM) v Trnave pod názvom Kvapka krvi UCM stalo tradíciou.

VšZP a Union ZP uhradia očkovanie proti osýpkam i mimo očkovacieho kalendára

Zdravotné poisťovne reagujú na hrozbu importovania osýpok na Slovensko.

Spravodajstvo

staršie správy