Spravodajstvo

zoradiť výsledky podľa:

Seniorom môžu pomôcť v aktívnom starnutí rôzne inštitúcie

Druhý ročník projektu a súťaže Senior Friendly vyhlásili dve občianske združenia (OZ) Klub Luna Senior Friendly a Bagar.

Častá bolesť nôh, bledosť a únava u detí môžu predpovedať leukémiu

Ak je dieťa bledé, unavené, často sa mu tvoria modriny alebo má infekciu bez reakcie na antibiotiká, môže mať leukémiu. Ide o príznaky pri nedostatku červených krviniek, ktoré produkuje kostná dreň.

Vo fakultnej nemocnici zaznamenali za desať rokov 17 utajených pôrodov

Pre ženy, ktoré sú z rôznych dôvodov nútené tajiť svoje tehotenstvo, je podľa lekárov z gynekologicko-pôrodníckeho a novorodeneckého oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline najlepšou alternatívou utajený pôrod v nemocnici.

Lekári vlani predpísali milióny balení antibiotík, CRP test robiť nemusia

Všeobecní lekári predpísali minulý rok pacientom približne 3,9 milióna balení antibiotík (ATB).

Deti s rakovinou budú menej ležať v nemocnici,otvorili dennú kliniku

Malí onkopacienti budú môcť onedlho tráviť viac času doma. V apríli tohto roka začne naplno fungovať v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave (DFNsP) nová Denná klinika.

Vedci z Neurobiologického ústavu SAV sa snažia pomôcť ľuďom s mozgovou porážkou

Vedci z Neurobiologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) v Košiciach sa snažia pomôcť pacientom s mozgovou porážkou.

Ministerstvo nechalo oceniť špecializované ústavy, majú pomôcť VšZP

Ministerstvo zdravotníctva nechalo oceniť hodnotu štyroch špecializovaných ústavov. Dôvodom je, že sa majú vložiť do základného imania inej spoločnosti.

Na Slovensku rastie počet transplantácií, štát to bude daľej podporovať

Počet orgánových transplantácií na Slovensku stúpa. Avizuje to minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD).

Pri výplate dávok aj platení poistného sa prihliada na všetky kalendárne dni

Nemocenské dávky, dávka v nezamestnanosti aj úrazové dávky sa v zmysle zákona o sociálnom poistení poskytujú za dni.

Podpora systému eHealth bude stáť milióny eur ročne

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) pripravuje verejné obstarávanie na podporné služby pre zabezpečenie dostupnosti informačného systému elektronického zdravotníctva.

Na výzvu Sociálnej poisťovne reagovalo 1424 zamestnávateľov

Sociálna poisťovňa po decembrovom teste po prvý raz v januári rozoslala zamestnávateľom výzvy na nepredložené výkazy poistného.

Výbor odobril občianske preukazy namiesto elektronických kariet poistencov

Elektronické preukazy poistencov, ktoré mali byť pôvodne realitou ešte predvlani, nebudú nakoniec vôbec. Termín ich zavedenia sa najprv posúval a teraz ich vydávanie ministerstvo zdravotníctva navrhlo zrušiť úplne.

Niektorých zdravotníkov škrtili i kopali, od väčšej právnej ochrany čakajú veľa

Zdravotníci sa stretávajú s agresívnymi fyzickými a verbálnymi útokmi najmä na urgentných príjmoch, jednotkách intenzívnej starostlivosti či psychiatrie.

UNLP v Košiciach využíva pri rehabilitácii pacientov umenie

Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach využíva ako prvá na Slovensku pri rehabilitácii pacientov umenie.

Štátne nemocnice dlhujú vyše pol miliardy eur, čaká ich oddlžovanie,UNB rozdelia

Dlh štátnych univerzitných a fakultných nemocníc prekročil vlani pol miliardy eur. Ku koncu roka 2015 mali záväzky po lehote splatnosti vo výške 442,41 milióna eur, ku koncu októbra 2016 to bolo 513,54 milióna eur.

Od 1. januára vzrástol príspevok na opatrovanie ŤZP osôb

Úprava výšky peňažného príspevku na opatrovanie ťažko zdravotne postihnutých (ŤZP), zvýšenie ochrany príjmu, ako aj predĺženie obdobia dôchodkového poistenia pre opatrovateľov.

Chronickou obštrukčnou chorobou pľúc trpí každý desiaty Slovák

Chronická obštrukčná choroba pľúc je druhým najrozšírenejším neinfekčným ochorením a celosvetovo ním trpí asi 600 miliónov ľudí.

Od nového roka sa mení vymeriavací základ na platbu poistného

Maximálny vymeriavací základ v roku 2017 bude sedemnásobkom priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve SR spred dvoch rokov.

Prípadov HIV infekcie pribúda, najviac nakazených je v Bratislavskom kraji

Nových prípadov HIV infekcie na Slovensku pribúda. Stúpajúci trend pozoruje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR od začiatku 21. storočia.

Žihľavka nie je len kožným problémom, naznačuje poruchu imunity

Počas života sa so žihľavkou v akútnej forme stretne asi každý piaty človek, vyplýva zo štatistík.

Spravodajstvo

staršie správy