Spravodajstvo

zoradiť výsledky podľa:

Britský Economist píše pri korupcii v zdravotníctve aj o slovenských lekároch

Úplatky v zdravotníctve, ktoré majú korene v komunistickej ére, predstavujú vážny problém.

V prírode sa prebúdzajú kliešte, infikované sú najmä na brehu Váhu

S oteplením začali byť v prírode aktívne aj kliešte. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozornil, že na ne možno natrafiť už v marci, hoci je ich výskyt typický najmä pre obdobie od apríla do októbra.

Mamárne centrum v Šaci testovalo metódu, ktorá pomôže pacientkam s nádorom

Špecialisti Mamárneho centra Nemocnice Košice-Šaca testovali päť mesiacov novú metódu, ktorá zjednoduší situáciu pacientkam s nádorovým ochorením prsníka a lymfatických uzlín.

ŠÚKL nepovolil v marci ďalší vývoz lieku

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nepovolil v marci vývoz ďalšieho lieku za hranice Slovenska. Ide o antidepresívum Cymbalta, informuje na svojom webe.

Slovensku patrí popredná priečka v liečbe novozistených prípadov TBC

 Situácia s ochorením na tuberkulózu (TBC) na Slovensku je v súčasnosti stabilizovaná. V roku 2013 bolo do Národného registra TBC nahlásených 401 prípadov tuberkulózy, čo je incidencia 7,41 na 100.000 obyvateľov.

Pri vystúpení z 2. piliera Sociálna poisťovňa sporiteľom peniaze nevypláca

 V súvislosti s otvorením druhého piliera sa na Sociálnu poisťovňu viacerí občania obrátili s otázkou, kedy im Sociálna poisťovňa v prípade vystúpenia z 2. piliera vyplatí v ňom doteraz našetrené príspevky. Poisťovňa preto upozorňuje, že pri vystúpení z 2. piliera sporiteľom finančné prostriedky nevypláca.

S pitným režimom to netreba preháňať, upozorňujú nefrológovia

Dodržiavanie pitného režimu netreba podľa odborníkov na obličky preháňať. "Nefrológovia hovoria, že sa má piť rozumne a adekvátne tomu, v akých podmienkach človek žije a akú fyzickú prácu vykonáva," povedal Martin Demeš, hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre nefrológiu.

Najväčšie zadlžovanie nemocníc spôsobuje podľa TSK rast miezd

Od roku 2008 do júna minulého roku vykázali tri nemocnice v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) celkovú kumulovanú stratu 28 miliónov eur.

Pošta vydala známku s motívom Transplantačnej jednotky kostnej drene DFNsP

Za 20 rokov transplantovali v bratislavskej detskej fakultnej nemocnici krvotvorné bunky asi 320 deťom.

VšZP vráti poistencom na doplatkoch za lieky vyše 300.000 €

Od dnešného dňa začala Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s., priebežne posielať poistencom doplatky za lieky za štvrtý štvrťrok 2014.

Slovákov s chorými obličkami pribúda

Počet ľudí, ktorí majú na Slovensku problém s obličkami, stúpa. Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

Choré obličky majú vplyv na celý organizmus, aj na tehotenstvo

Zníženie funkcie obličiek má vplyv na celý organizmus a zasahuje aj zdanlivo nesúvisiace orgány. Je častou príčinou srdcovocievnych chorôb, zvyšuje krvný tlak, spôsobuje anémiu, infekcie, ochorenie kostí, zvyšuje hladinu cholesterolu a spôsobuje aj ďalšie zdravotné problémy.

Rakovinu pankreasu nájdu lekári neskoro, väčšina pacientov zomiera

Slovensko je krajinou s druhým najvyšším výskytom rakoviny pankreasu a úmrtnosťou v Európe. Bojuje s ňou asi 800 Slovákov, ukazujú posledné dostupné štatistiky.

Vybavenie michalovskej nemocnice doplnili o moderné operačné stoly

O moderné operačné stoly sa v uplynulých dňoch rozšírilo vybavenie nemocnice Svet zdravia (SV) Michalovce.

Národný onkologický register núka staré informácie, odkazujú odborníci

Slovensko už roky nemá aktualizované informácie z Národného onkologického registra. Upozornili na to vedci, lekári, pacientske organizácie a nadácie, ktoré vyzvali vládu SR, aby to pomohla zmeniť. Iniciátorom výzvy chýbajú na Slovensku aj skríningy obyvateľstva či tkanivové nádorové banky.

Počet kliešťových encefalitíd stúpa, kliešte sú aktívne čoraz vyššie

Zvyšujúci sa počet ochorení na kliešťovú encefalitídu na Slovensku, ale i v Európe, vedie odborníkov k presadzovaniu spolupráce, k stimulácii a koordinácii aplikovaného a základného výskumu, ako aj k pomoci tréningovými a vzdelávacími programami.

Chrípka je na ústupe, najviac chorých je medzi deťmi do päť rokov

Pokles chorobnosti na chrípku v Nitrianskom kraji zaznamenal Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Nitre v priebehu minulého týždňa.

V UNB operovali vlani rekordný počet ľudí

Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB), ktorá je najväčšou na Slovensku, sa dostala na svoje doterajšie maximum v počte operácií.

Ľudia súhlasia so sankciami pre neplatičov odvodov, ukázal prieskum

Väčšina Slovákov súhlasí s obmedzením poskytovania zdravotnej starostlivosti pre neplatičov zdravotných odvodov.

Kardiochirurg Viliam F. bude mať v NÚSCH neplatené voľno

Kardiochirurg Viliama F., ktorý je obvinený z prijatia úplatku, bude mať v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave neplatené voľno. Lekár doteraz čerpal dovolenku, riešenie mu navrhol zamestnávateľ.

Aktuálne správy

Spravodajstvo

staršie správy

Aktuality z legislativy

§ Zbierka zákonov

Prístup k spoplatnenému obsahu portálu
ZADARMO
počas 20 dní

Predplatné

3/2015

Právo a manažment v zdravotníctve

Objednať