Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Ako využiť poznatky z práva a medicíny

Dátum: Rubrika: Trendy

Takmer každá činnosť v spoločnosti je regulovaná zákonmi alebo inými právnymi predpismi. Nie je to inak ani s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. O tom, ako spolu spolupracujú, či nespolupracujú právo a medicína hovoríme s Petrom Kováčom, absolventom lekárskej a právnickej fakulty, partnerom v spoločnosti Forensic – Inštitút forenzných medicínskych expertíz s. r. o, ktorá je znaleckou organizáciou v odbore zdravotníctva a farmácie v odvetví súdne lekárstvo, chirurgia, traumatológia a interná medicína.

Takmer každá činnosť v spoločnosti je regulovaná zákonmi alebo inými právnymi predpismi. Nie je to inak ani s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. O tom, ako spolu spolupracujú, či nespolupracujú právo a medicína hovoríme s Petrom Kováčom, absolventom lekárskej a právnickej fakulty, partnerom v spoločnosti Forensic – Inštitút forenzných medicínskych expertíz s. r. o, ktorá je znaleckou organizáciou v odbore zdravotníctva a farmácie v odvetví súdne lekárstvo,  chirurgia, traumatológia a interná medicína.

  • Ako sa môžu dopĺňať medicínske a právnické vzdelanie?

Poznanie týchto dvoch disciplín vytvára veľmi dobrý synergický efekt. Je to preto, že lekári sú dnes takpovediac jednou nohou „v kriminále“. Majú málo času na rozhodovanie a často neúplné informácie o pacientovi. Navyše nie sú veľmi informovaní o najnovších právnych predpisoch. V takejto situácii nesú lekári v sebe riziko pochybenia.

  • Kde je hranica medzi tým, či lekár všetko dostatočne preštudoval?

Som morfológ. Morfológia sa zaoberá tým, ako sú jednotlivé orgány zostavené, aké príznaky majú jednotlivé choroby, a ako jednotlivé choroby prebiehajú. Existuje určitý hmotný substrát, ktorý viem interpretovať. To znamená, že musím o chorobách niečo vedieť z hľadiska makroskopického a mikroskopického. Na základe videného potom určím diagnózu. Vzhľadom na to, že ako morfológovia máme veľa času, sa takmer nemýlime. Klinický lekár je na tom horšie, lebo má pacienta. Najmä detskí pacienti nevedia povedať, čo im je. Pacienti často podceňujú príznaky, nepovedia o nich a lekár nemá úplný prehľad o celkovom zdravotnom stave. Urobí základné vyšetrenia a potom podľa ich výsledku smeruje diagnostický proces.

  • Ako sa dá odstrániť problém, že času je málo?

To je skôr otázka pre zdravotníckeho manažéra a stratéga. V zdravotníctve je dnes relatívne málo zdrojov, ale súčasne aj ich neefektívna alokácia, respektíve pochybné vynakladanie zdrojov. Žiarivým príkladom plytvania je podľa mňa napríklad kauza testov na helicobacter. To je pre zdravotníctvo viac-menej charakteristické. Je to jedna veľká čierna diera, ktorá je schopná zhltnúť akúkoľvek sumu.

  • Výdavky na zdravotníctvo sa neustále zvyšujú. V čom je potom príčina?

Otázkou zostáva, akú efektivitu majú vynakladané finančné prostriedky. Nemocnice, najmä tie, ktoré sú pod kontrolou štátu, sa neustále zadlžujú a dlhy v nich neustále rastú. Prečo? Za daných okolností treba robiť opatrenia tak, aby dlhy v nich nenarastali a dokonca sa znižovali. Pri súčasnom systéme sa bude zdravotníctvo zadlžov

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály