Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Mlčať je zlato. Platí to aj pre zdravotníckych pracovníkov?

Dátum: Rubrika: Názory

Stalo sa už pomaly „dobrým“ zvykom, že médiá prinášajú v balíkoch svojho spravodajstva rôzne informácie o dopravných nehodách či spáchaných trestných činov, ktoré sú nezriedka násilného charakteru. Diskusia o tom, či je takýto druh spravodajstva výsledkom požiadaviek diváka alebo snahou médií šokovať, a tým aj zaujať za každú cenu, má svoj priestor skôr v iných odborných periodikách.

Cieľom tohto článku je však zistiť pôvod informácií, ktoré sú ako bombastické správy servírované televíziami, ale aj tlačenými periodikami, ukazujúc zábery miest činu, obetí dopravných nehôd či ľudí, na ktorých bolo páchané násilie akéhokoľvek druhu, pričom výsledkom týchto okolností je spravidla potreba poskytnúť zdravotnú starostlivosť. Nezriedka sa v zábere objaví práve zdravotnícky pracovník, ktorým je spravidla lekár čerstvo opúšťajúci operačnú sálu, informujúci novinárov o zdravotnom stave obete. Pokiaľ pridá pikantnú kuriozitu z pozadia poskytovanej zdravotnej starostlivosti alebo ide o verejne známu osobu ako tomu bolo napríklad aj v prípade čelného predstaviteľa Ministerstva práce, sociálny vecí a rodiny SR [1], tak sa záujem médií ešte znásobí.

Nebudeme sa však venovať len politikom. Obeťou dopravnej nehody či páchaného násilia sa spravidla stávajú ľudia, ktorí by verejnosť a médiá za iných okolností vôbec nezaujímali. Nielen oni, ale aj ich príbuzní, sú často konfrontovaní s nečakaným záujmom televíznych či novinových redaktorov. Určite nebude nikto spochybňovať fakt, že dočítať sa v novinách o detailoch dopravnej nehody blízkej osoby, ktorá je v kritickom stave, či vidieť videozáznam z miesta činu, kde je pod plachtou otec rodiny a vedľa neho lekár informujúci o zraneniach nezlučiteľných so životom, musí byť pre každého duševne zdravého človeka traumatizujúce. Viacerí si v takýchto chvíľach kladú otázku, prečo im bolo uprené právo na súkromie a ako je možné, že lekár, ktorý je pre každého symbolom dôverného vzťahu a mlčanlivosti o informáciách týkajúcich sa zdravotného stavu, pomáha novinárom zväčšovať psychickú traumu príbuzných obete, pacienta či dokonca pozostalých.

Priblížme si spolu legislatívny stav, ktorý upravuje popísané skutočnosti. Povinnosťou poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ktorý je držiteľom povolenia alebo licencie na výkon samostatnej zdravotníckej praxe, je v zmysle § 79 ods. 1 písm. l) zákona č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 578/2004 Z. z.“) viesť zdravotnú dokumentáciu podľa osobitného predpisu a podľa písmena m) uvedeného paragrafu má povinnosť spracúvať, poskytovať a sprístupňovať údaje zo zdravotnej dokumentácie podľa osobitného predpisu. Ustanovenie písm. l) odkazuje na § 19 až § 21 zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaní

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály