RUBRIKA: Trendy

zoradiť výsledky podľa:

Ekonomické príležitosti majú významný vplyv na zdravie

Dátum:
Autor: (JG)

Číslo:
Vydanie: 1/2016
Ročník: 2016

Hodnotenie:

Nová štúdia vydaná výskumnými pracovníkmi amerického Massachusetts General Hospital priniesla dôkazy o tom, že ekonomické príležitosti – šanca, že si jednotlivci môžu zlepšiť svoju ekonomickú situáciu – môže mať výrazný vplyv nielen na ich zdravie, ale na zdravie celej komunity. Štúdia bola uverejnená v online vydaní American Journal of Public Health. Zo štúdie, ktorá sa opierala o údaje získané z celoštátnej databázy, ďalej vyplýva, že vyššia úmrtnosť a rizikové faktory, akými sú obezita, fajčenie, hypertenzia a cukrovka, boli vo vyššom meradle zaznamenané v oblastiach s najnižšou úrovňou ekonomických príležitosti.

Darcovstvo orgánov po eutanázii v Belgicku

Dátum:
Autor: (JG)

Číslo:
Vydanie: 4/2017
Ročník: 2017

Hodnotenie:

Podľa štúdie zverejnenej v časopise Journal of the American Medical Associa tion sa odhaduje, že 10 % všetkých pacientov, ktorí podstúpili v Belgicku eutanáziu, by potenciálne mohlo darovať aspoň jeden orgán.

Snaha WHO o zníženie výskytu chýb pri medikácii

Dátum:
Autor: (JG)

Číslo:
Vydanie: 4/2017
Ročník: 2017

Hodnotenie:

Svetová zdravotnícka organizácia (World Health Organization, WHO) prišla s globálnou iniciatívou s názvom The Global Patient Safety Challenge on Medication Safety s cieľom znížiť chyby a škody z nich vyplývajúce v procese medikácie vo všetkých krajinách o 50 % v priebehu nasledujúcich 5 rokov.

Komunikácia o zdravotných rizikách v postfaktuálnom svete

Dátum:
Autor: (JG)

Číslo:
Vydanie: 3/2017
Ročník: 2017

Hodnotenie:

Nezisková austrálska organizácia Sax Inštitút, sa vo svojom online štvrťročníku Public Health Research & Practice zaoberá problematikou poskytovania informácií verejnými činiteľmi o možných zdravotných rizikách. V súčasnom postfaktuálnom svete sú totižto neraz postavení pred skutočne ťažkú úlohu pri informovaní o možných rizikách pri sporných otázkach, akými sú napríklad očkovanie alebo fluoridácia. Sú to prípady, kde je síce skutočné riziko nízke, ale obavy verejnosti sú naopak veľmi vysoké.

Online hodnotenie je pre lekárov stresujúce

Dátum:
Autor: (JG)

Číslo:
Vydanie: 3/2017
Ročník: 2017

Hodnotenie:

Online hodnoteniu lekárov sa najnovšie venovala štúdia uverejnená v časopise Journal of General Internal Medicine. Štúdia pod vedením doktorky Alison Hollidayovej z americkej Harvard Medical School zdôrazňuje, aké dôležité je sledovať vplyv nezávislých hodnotiacich webových stránok na lekárov, ale aj na pacientov. Záver štúdie je však jednoznačný, online hodnotenia a diskusie o kvalite starostlivosti, ktorú lekári poskytujú môže u lekárov zvyšovať pocit stresu. Na druhej strane však majú pacienti pocit, že im takéto informácie umožňujú lepšie rozhodovanie týkajúce sa ich zdravia.

Podpora rodinnej starostlivosti na JIS

Dátum:
Autor: (JG)

Číslo:
Vydanie: 2/2017
Ročník: 2017

Hodnotenie:

Vážne ochorenie je stresujúca a traumatizujúca skúsenosť, ktorá môže mať dlhodobý vplyv na zdravie nielen samotných pacientov, ale aj ich rodinných príslušníkov. Pritom tento stav môže trvať aj niekoľko mesiacov po prepustení pacienta z jednotky intenzívnej starostlivosti (JIS). Práve problematikou podpory rodinnej starostlivosti v prípadoch hospitalizácie na JIS pri novorodencoch, deťoch, ale aj dospelých sa zaoberal výskum vedcov z University of California, ktorý by mal priniesť nové usmernenia v tejto oblasti.

Je správne, aby sa lekár zúčastnil pohrebu pacienta?

Dátum:
Autor: (JG)

Číslo:
Vydanie: 2/2017
Ročník: 2017

Hodnotenie:

Tím výskumníkov z University of Adelaide nedávno uskutočnil zaujímavý výskum, ktorý sa týkal účasti lekárov na pohreboch svojich pacientov. Aj napriek tomu, že to na prvý pohľad vyzerá ako netradičnú otázka, ide vlastne o skúmanie hraníc vzťahu medzi lekárom a pacientom. Výskumníci tvrdia, že riešenie podobných tém je dôležité za účelom otvorenej diskusie o problémoch, ktoré so sebou prináša úmrtie pacienta.

Dezinformácie o výskumoch môžu byť škodlivé

Dátum:
Autor: (JG)

Číslo:
Vydanie: 1/2017
Ročník: 2017

Hodnotenie:

V článku uverejnenom v časopise EMBO Reports vysvetľuje vedúci autor Abdulmaged M. Traish, profesor biochémie a urológie na Boston University School of Medicine, že nesprávne uskutočnená výmena informácií medzi médiami a lekárskymi časopismi často vedie k dezinformáciám, ba až k hystérii. Ak je totiž chybný klinický výskum zverejnený v médiách s túžbou po senzácii, má potenciál mať devastujúci účinok na pacientov, lekárov, vedeckú obec a nakoniec spoločnosť ako celok.

Riziká nositeľnej elektroniky v zdravotníctve

Dátum:
Autor: (JG)

Číslo:
Vydanie: 1/2017
Ročník: 2017

Hodnotenie:

Nedávno zverejnená správa výskumníkov American University a organizácie Center for Digital Democracy, ktoré obe sídlia v americkom Washingtone, sa zaoberala rizikami tzv. nositeľnej elektroniky, ktorej používanie v zdravotníctve zažíva v poslednom období nebývalý rozvoj.

„Vyhorenie“ lekára je problémom celej organizácie

Dátum:
Autor: (JG)

Číslo:
Vydanie: 12/2016
Ročník: 2016

Hodnotenie:

Syndróm vyhorenia v zdravotníctve je závažným problémom, keďže lekári vykonávajúci pomáhajúcu profesiu sú jednou z najrizikovejších skupín. Práve tomuto problému sa venoval tím výskumníkov univerzít v anglickom Manchesteri a Southamptone. Vo výsledkoch výskumu uviedli, že súčasné prístupy k riešeniu syndrómu vyhorenia sú nedostatočné. Je skutočnosťou, že sa k nemu často pristupuje skôr ako k individuálnemu problému lekára, v štýle riešenia od prípadu k prípadu. No využiť by sa mali, naopak, iniciatívy naprieč celou zdravotníckou organizáciou, v ktorej postihnutí lekári pracujú.