Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Lekári a sestry našli spoločnú reč - platy

Kategória: Spravodajstvo

Komora lekárov i sestier a ich odborové organizácie považujú spravodlivé odmeňovanie za legitímne, pričom podporujú aj nároky ostatných zdravotníckych pracovníkov.

BRATISLAVA 20. júla (SITA) - Súčasný stav odmeňovania zdravotníckych pracovníkov nenapĺňa očakávania spojené s legislatívne zakotvenými mzdovými požiadavkami lekárov a sestier. Uvádza sa to v spoločnom vyhlásení Slovenskej lekárskej komory, Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek, Lekárskeho odborového združenia a Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek. Spomínané organizácie naďalej považujú spravodlivé odmeňovanie lekárov a sestier za legitímne, pričom žiadajú "aby bolo vyhovené oprávneným nárokom aj ostatným zdravotníckym pracovníkom".

Predstavitelia všetkých spomínaných organizácií zároveň vyzvali Ústavný súd SR, aby bezodkladne rozhodol o tom, či je zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier v súlade s Ústavou SR. Ako sa uvádza vo vyhlásení, "neúčinné riešenie odmeňovania zdravotníckych pracovníkov a nedofinancovanie zdravotnej starostlivosti môže viesť k stupňovaniu sociálneho napätia a opakovanej radikalizácii situácie v zdravotníctve."

 

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.