Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Lekárom za nenastúpenie do služieb bude hroziť trest

Kategória: Spravodajstvo

Ak sa lekár počas krízovej situácie vyhne povinnosti alebo ju poruší spácha trestný čin.

BRATISLAVA 14. januára (SITA) - Ak lekár nenastúpi počas trvania krízovej situácie do služby, bude toto jeho konanie považované za trestný čin vyhýbania sa výkonu povinnosti, ktorý bude spresnený i v legislatíve. Informovala o tom v pondelok po prvom tohtoročnom rokovaní odvetvovej tripartity ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. Kto sa počas krízovej situácie vyhne povinnosti alebo ju poruší pri ochrane života a zdravia osôb, spácha trestný čin. Následne môže byť v zmysle zákona potrestaný. "Výsledkom sú pokuty a výsledkom môže byť aj trest odňatia slobody, ktorý je v prípade, že kvôli takémuto konaniu príde k poškodeniu zdravia, nedajbože k smrti, výrazne vyšší," skonštatovala ministerka. Vyhýbanie sa výkonu povinnosti doplnil rezort do zákona aj pre situácie z decembra 2011, kedy lekári hromadne počas štrajku odchádzali na PN-ky.

Novinku pripravuje rezort aj v zákone o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. V prípade, ak vedenie nemocnice nebude vedieť zabezpečiť na niektorom z oddelení nepretržité poskytovanie zdravotnej starostlivosti pacientom z dôvodu, že lekári odmietnu slúžiť, okrem jednozmennej prevádzky, dostanú možnosť využiť aj iné formy. "Pokiaľ vedenie nemocnice nevie pokryť celodennú prevádzku jednozmennou prevádzkou so službami, môže na základe takto prijatej legislatívy rozhodnúť o dvoj alebo trojzmennej prevádzke," uviedla Zvolenská. Definitívne rozhodnutie, ako bude zabezpečená potrebná zdravotná starostlivosť sa prenechá na každú nemocnicu. Takéto rozhodnutie nemusí byť celoplošné, ale môže sa vzťahovať na jednotlivé oddelenie. Ministerka však prízvukuje, že ak oddelenie nedokáže zabezpečiť nepretržitú starostlivosť, je podľa nej pre pacienta nebezpečné a musí svoju činnosť ukončiť. "V hre je život a zdravie človeka," uviedla Zvolenská. Takéto kroky sú podľa šéfky rezortu zdravotníctva nevyhnutné aj vzhľadom na nedávne udalosti v žilinskej nemocnici, kde z hodiny na hodinu podali výpovede z ústavnoprávnych služieb naraz viacero lekárov.

Trojzmenná prevádzka však podľa predsedu Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Petra Visolajského problém s nadčasmi nerieši. Viaczmenné prevádzky podľa neho, naopak, zhoršujú problém. K návrhu k trestnoprávnej zodpovednosti sa bližšie vyjadrovať nechcel. Návrh podľa Visolajského podrobne nepoznajú. "V každom prípade takéto opatrenia nepomáhajú sociálnemu zmieru. Myslím si, že nepomáha veci, keď sa veci riešia silou," povedal predseda odborárov s tým, že sa prikláňajú skôr k dialógu. Najbližšie stretnutie LOZ a šéfky rezortu by sa malo uskutočniť už v stredu.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.