Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Pacienti by sa k lekárom mohli objednávať, za vyšetrenie si majú zaplatiť

Kategória: Spravodajstvo

Myšlienka objednávania k lekárom za peniaze opäť ožila.

Bratislava 22. novembra (TASR) - Poslanci parlamentného výboru pre zdravotníctvo dostali pred utorkovým (21.11.) rokovaním pozmeňujúci návrh, ktorým by sa zaviedli tzv. doplnkové ordinačné hodiny. Pacient by sa v rámci nich mohol objednať, za vyšetrenie by si však musel zaplatiť. Návrh, o ktorom sa nakoniec nerokovalo a poslanci sa k nemu majú vrátiť v utorok (28.11.), počíta s maximálnou sumou 50 eur.
      O zavedení doplnkových ordinačných hodín hovoril minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) začiatkom roka. Návrh predstavil novinárom na tlačovej konferencii, do legislatívneho procesu ho rezort nakoniec nepredložil. Od nápadu sa nakoniec po kritike lekárov upustilo. Drucker vtedy hovoril o tom, že na doplnkové ordinačné hodiny, ktoré chcel zaviesť od budúce roka, ešte nevyzrela doba.
      Pozmeňujúci návrh sa podobá na pôvodný návrh ministerstva. Počíta však s vyššou sumou, ktorú môže pacient maximálne zaplatiť za vyšetrenie v rámci doplnkových ordinačných hodín, a to 50 eur. Predpísané lieky či ďalšie zdravotné výkony, ktoré lekár indikuje, budú aj v tomto čase už hradené zdravotnou poisťovňou. Ak si pacient zaplatí, k špecialistovi sa bude môcť objednať aj bez výmenného lístka. Návrh tiež prináša povinnosť pre lekárov prijať pacienta do 15 dní od objednania.
      Drucker poukazuje, že poslanci sa už na poslednom rokovaní zdravotníckeho výboru zhodli, že je záujem istým spôsobom vyriešiť otázku objednávania sa k lekárom za poplatok. Pripomína, že sa má vyriešiť bez toho, aby sa znižovala alebo zhoršovala dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre ľudí, ktorí platiť nechcú. Pokiaľ budú chcieť lekári doplnkové hodiny zaviesť, budú musieť preto pracovať viac.
      Doplnkové ordinačné hodiny si lekár nebude musieť povinne stanoviť, bude to dobrovoľné. Možnosť prijať pacientov za poplatok majú dostať lekári, ktorí ambulujú aspoň 25 hodín týždenne, a to najskôr po 14.00 h. Od 13.00 h to má byť vtedy, ak ambulujú aspoň 30 hodín. Doplnkové hodiny majú tvoriť maximálne 30 percent z trvania ordinačných hodín. Počas nich môže byť ošetrená najviac tretina z pacientov, ktorých za týždeň ambulancia ošetrí. Lekár špecialista by ich mohol zaviesť aj počas celého dňa, ak v ten normálne vôbec neambuluje.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.