Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Sestrám s praxou a vzdelaním porastú na budúci rok platy

Kategória: Spravodajstvo

 Sestry s najmenej päťročnou praxou, vyšším vzdelaním a kompetenciami budú od júla budúceho roka dostávať vyššie mzdy.

Bratislava 6. decembra (TASR) - Počíta s tým pozmeňovací návrh zdravotníckeho výboru k novele zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorý schválili poslanci v stredu v pléne.
      Týkať sa to bude tých s druhým stupňom vzdelania v odbore ošetrovateľstvo. Pôjde najmenej o 1,00-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v slovenskom hospodárstve spred dvoch rokov.
      "Sestry získavajú vyššie úrovne vzdelania, čím sa vytvára potenciál pre viac výkonov v praxi, to so sebou prináša väčšiu zodpovednosť, čo by sa malo odzrkadliť v mzdovom ohodnotení sestry," píše sa v materiáli.
      Sesterskú komoru potešilo, že "ministerstvo zdravotníctva na nich myslí". Zatiaľ sa však bližšie nevyjadrila, či je pre ňu schválený koeficient postačujúci, musí si to prepočítať. "Pravdou však je, že sme ho navrhovali vyšší," povedal Milan Laurinc zo Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA).
      Ministerstvo zdravotníctva pracuje v spolupráci s komorou na zmene kompetencií sestier, posilnené by ich mali mať tie s praxou a vyšším vzdelaním. Konkrétny návrh právomocí rezort ešte nepredložil do medzirezortného pripomienkového konania, podľa jeho plánov by však mohli byť v praxi platné v priebehu budúceho roka.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.