Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Transparentnosť v zdravotníctve podporujú aj lekárnici

Kategória: Spravodajstvo

Slovenská lekárnická komora podporuje iniciatívy Transparency International Slovensko ako aj lekárskych odborárov, ktorých cieľom má byť stransparentnenie zdravotníctva.

BRATISLAVA 6. mája (SITA) - Portál Transparency International Slovensko (TIS) pod názvom Transparentní lekári ako aj lekári pripájajúci sa k iniciatíve Lekárskeho odborového združenia (LOZ) "Ďakujem, úplatky neberiem" majú nového podporovateľa. Obe aktivity najnovšie víta Slovenská lekárnická komora (SLeK). "Dlhodobo sú známe aktivity SLeK súvisiace s apelom na zmeny v legislatíve a ozdravení systému v zdravotníctve, preto len vítame ďalšie iniciatívy, ktoré sú za transparentné zdravotníctvo na Slovensku," uviedol prezident SLeK Tibor Czuľba. Ako pokračoval, čím viac subjektov sa spojí v úsilí o sprehľadnenie systému v slovenskom zdravotníctve, tým rýchlejšie možno spoločnými silami túto zmenu uskutočniť.

Nový portál Transparentní lekári z dielne TIS zhromažďuje verejne dostupné informácie o spolupráci a finančných vzťahoch lekárov a farmafiriem. Webstránka ponúka prehľad o 2 427 prípadoch takýchto vzťahov od decembra 2011 do apríla tohto roka.

Kampaň lekárskych odborárov "Ďakujem, úplatky neberiem," začala v auguste minulého roka. V prvej fáze LOZ rozdávalo odznaky s heslom kampane, nosením ktorých mali lekári deklarovať svojim pacientom, že ich ošetria bez akéhokoľvek úplatku. Agendu neskôr posunuli aj na web LOZ, kde bola zriadená verejná listina zo zoznamom lekárov, ktorí sa ku kampani pripojili. V marci tohto roka sa lekárski odborári spojili s portálom lekár.sk, aby tak posilnili svoju kampaň, cieľom ktorej je podporiť transparentné zdravotníctvo a zlepšiť vzťahy medzi lekárom a pacientom.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.