Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Aj bizarný poplatok je v poriadku, ak je pacient ochotný ho zaplatiť

Kategória: Spravodajstvo

Ak je pacient v ambulancii ochotný zaplatiť, tak je všetko v poriadku, aj keby išlo o najbizarnejší poplatok.

Bratislava 22. septembra (TASR) - Ak je pacient v ambulancii ochotný zaplatiť, tak je všetko v poriadku, aj keby išlo o najbizarnejší poplatok. Tvrdí to čestný prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) Ladislav Pásztor.
      Ambulancií, ktoré ich vyberajú, sa však zastávať nechce a neznamená to, že s tým súhlasí. "Ak mandanti dodržali naše odporúčania, tak by absurdné poplatky určite nemali vyberať," uistil. ASL združuje asi 8000 ambulantných lekárov.
      Na absurdné poplatky upriamil pozornosť minulý týždeň prezident SR Andrej Kiska. Novela zákona, ktorá mala v poplatkoch urobiť poriadok, je podľa neho v rozpore s ochranou práv pacientov. Ústavný súd SR preto požiadal, aby preskúmal, či je novela v súlade s ústavou. Vyčítal jej, že spustila novú vlnu bizarných úhrad, napríklad za nespolupracujúce dieťa či za prevzatie pacienta z inej ambulancie.
      "Pred týmto krokom by som sa najprv poradil s lekárskymi organizáciami. Ak náhodou dôjde k tomu, že účinnosť novely sa stopne, tak už vôbec nebudeme vedieť, čo robiť," povedal Pásztor. Akékoľvek rozhodnutie Ústavného súdu SR však bude rešpektovať.
      Lekári sa však podľa Pásztora v rámci platného zákona už "zariadili a rozbehli". Osobne by žiadal pozastaviť iba zákaz vyberania poplatku za prednostné vyšetrenie. Ostatné nejasnosti by sa už podľa neho vyriešili.
      ASL si myslí, že dopyt zo strany pacientov po prednostnom vyšetrení by sa v súčasnosti dal vyriešiť. Navrhuje, aby lekári ordinovali počas mimoriadnych hodín, teda popoludní. Zaplatili by si to však pacienti.
      Suma by mohla kopírovať poplatok za prednostné vyšetrenie, závisieť by to mohlo aj od dopytu a kúpyschopnosti obyvateľstva. Asociácia v súčasnosti rokuje s ministerstvom zdravotníctva a zdravotnými poisťovňami o tom, aby mali pacienti v tomto čase uhradené aspoň predpísané lieky.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.