Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

ANS žiada od zdravotných poisťovní viac peňazí

Kategória: Spravodajstvo

Dôvodom má byť nárast minimálnej mzdy, zvýšenie odvodov pre dohodárov, inflácia či navyšovanie platov zamestnancov.

BRATISLAVA 12. februára (SITA) - Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) sa len pred nedávnom dohodla so zdravotnými poisťovňami na platbách na prvý polrok tohto roka a už žiada o ich navýšenie. Dôvodom má byť nárast minimálnej mzdy, zvýšenie odvodov pre dohodárov, inflácia, ako aj požiadavka Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb na plnenie rozhodnutia rozhodcu, podľa ktorého majú nemocnice združené v asociácii navýšiť mzdy svojim zamestnancom.

Na rokovaniach so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP), ako aj s Dôverou sa však zástupcovia asociácie v utorok dohodli na tom, že sa stretnú opäť. "Nakoľko išlo o úvodné stretnutie a nasledovať budú ešte ďalšie, považujeme za predčasné sa k nemu vyjadrovať v médiách. Zmluvy s nemocnicami ANS máme platné do 30.6.2013," uviedla PR špecialistka Dôvery Monika Šimunová. O čosi konkrétnejšia bola štátna VšZP, ktorá deklarovala, že má záujem v rámci svojich možností nájsť viac peňazí pre malé a stredné nemocnice. "VšZP zástupcom ANS predstavila novú filozofiu nákupu zdravotnej starostlivosti, ktorú by chcela realizovať od 1.4.2013. Poskytovateľom zdravotnej starostlivosti má priniesť viac finančných prostriedkov a motivovať ich k maximálnemu využitiu svojich kapacitných možností na liečbu pacientov," informovala hovorkyňa VšZP Dana Gašparíková. Obdobne ako v prípade Dôvery rokovania budú pokračovať ďalej i na pôde štátnej poisťovne.

ANS sa na úprave zmluvných podmienok na prvý polrok 2013 so všetkými tromi zdravotnými poisťovňami dohodla ešte koncom vlaňajška. Platby mali zostať v rovnakej výške, ako tomu bolo v druhom polroku 2012. Asociácia vtedy odporučila svojim členom, aby dodatky s takouto úpravou podpísali.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.