Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Asociácia nemocníc s výpoveďami laborantov nesúhlasí

Kategória: Spravodajstvo

Podľa prezidenta Asociácie nemocníc Slovenska Mariána Petka by však mali nemocnice ukázať aj trochu solidarity a 50-miliónovú rezervu uvoľnenú zo štátu cez zdravotné poisťovne by mali na zvýšenie platov zdravotníkov použiť rovnomerne, teda aj na platy laborantov.

 

TRSTENÁ/ŽILINA 23. júla (SITA) - Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) nesúhlasí s hromadnými výpoveďami laborantov v trstenskej nemocnici. Vedeniu nemocnice odporúča, aby platy zvýšila aj im. Hornooravskej nemocnici od augusta hrozí, že nebude môcť operovať, ani robiť röntgenové a CT vyšetrenia, väčšina laborantov tam totiž dala výpovede, pretože chcú vyššie platy. Podľa prezidenta ANS Mariána Petka asociácia nesúhlasí s tým, aby bol pacient braný ako rukojemník pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, pretože pacient nenesie zodpovednosť za zlý stav zdravotníctva v Slovenskej republike. Na druhej strane by však podľa neho mali nemocnice ukázať aj trochu solidarity a 50-miliónovú rezervu uvoľnenú zo štátu by mali použiť na zvýšenie platov zdravotníkov rovnomerne, teda aj na platy laborantov.

"Samozrejme, že je úplne oprávnený nárok týchto zamestnancov a predpoklad, že aj oni by chceli mať vyššie platy. Práve preto odporúčame našim nemocniciam, aby tú rezervu, ktorá bola uvoľnená zo štátu, tých 50 miliónov eur, ktoré sme dostali navýšené cez zdravotné poisťovne, aby tieto peniaze rovnomerne použili na zvýšenie platov zdravotníkov," povedal Petko, no zároveň dodal, že ak by mali byť dodržané stanovené úrovne platov lekárov a zdravotných sestier, 50-miliónová rezerva by vydržala maximálne do konca septembra. "Nestačilo by to. Tieto peniaze v žiadnom prípade nestačia na zákony, ako boli prijaté. To je absolútny nedostatok, ale myslím si, že v tomto treba ukázať aj trochu solidarity a aby každý z toho mal určitý benefit, nie len jedna alebo dve skupiny," dodal Petko.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

 


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.