Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Elektronická zdravotná knižka od budúceho roku

Kategória: Spravodajstvo

Odovzdanie do praxe a postupné pripájanie lekárov sa očakáva v auguste 2013. Pre štart elektronickej zdravotnej knižky ešte treba pripraviť novú legislatívu.

BRATISLAVA 6. júna (SITA) - Elektronická zdravotná knižka (EZK) môže byť realitou od augusta 2013. "V súčasnosti sa pripravuje alfa verzia na testovanie, potom bude nasledovať beta verzia, akceptačné testovanie a postupné zavádzanie do praxe. Posledné obdobie však prerušilo celý proces nábehu na eHealth, ale pracuje sa na tom tak, že odovzdanie do praxe a postupné pripájanie lekárov sa očakáva v auguste 2013," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková. Pre štart elektronickej zdravotnej knižky treba podľa jej slov pripraviť aj novú legislatívu, keďže predchádzajúcej vláde sa to nepodarilo.

Elektronická zdravotná knižka tvorí jednu zložku budovaného Národného zdravotníckeho informačného systému ako nosného prvku elektronizácie zdravotníctva. Jeho ďalšími piliermi budú Národný zdravotný portál so zdravotníckymi informáciami pre laickú i odbornú verejnosť, elektronická medikácia a preskripcia, ktorá umožní postupne nahradiť papierový recept elektronickým a lekárom a lekárnikom poskytne podporu pri preskripcii a dispenzácii prostredníctvom dostupnej medikačnej histórie pacienta, ako aj elektronické objednávanie, prostredníctvom ktorého sa pacient bude môcť napríklad elektronicky objednať na vyšetrenie.

"EZK je pohľad občana do Národného registra základných zdravotných údajov, ktorý je už viac rokov vytvorený, ale má len čiastkové údaje, cez Národný zdravotný portál. Uvidí ju ako sadu stránok. Na jednotlivých jej stránkach budú rôzne typy záznamov, či už vykázaná zdravotná starostlivosť, aktuálne brané lieky, výsledky laboratórnych vyšetrení, údaje potrebné pre záchrannú zdravotnú službu, diagnózy, očkovania," vysvetlila Čižmáriková. Rezort očakáva prínosy po zdravotnej, ekonomickej aj sociálnej stránke. Znížiť by sa mal rozsah duplicitných a nadbytočných vyšetrení, ako aj predpisovaných liekov, skráti sa čas na administratívu, umožní sa rýchlejšia diagnostika a zvýši sa informovanosť pacienta, ktorý zároveň ušetrí svoj čas.

Podstatnou časťou riešenia je bezpečnosť systému. "Jednou z kľúčových požiadaviek na bezpečnosť EZK je, aby aj pri hackerskom útoku so súčinnosťou správcu informačného systému nemohlo dôjsť k úniku údajov z EZK. Základným opatrením je dôsledné oddeľovanie klinických a demografických údajov, aby sa nedalo zistiť, komu dané klinické údaje patria. Dozvie sa to až váš ošetrujúci lekár, ktorý má aj dnes prístup k vašim zdravotným záznamom," priblížila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva. Okrem toho bude celý systém nepretržite monitorovať bezpečnostné dohľadové centrum, ktoré bude rozpoznávať a zachytávať pokusy o jeho narušenie. "Samozrejmosťou je šifrovanie údajov pri prenosoch a mnoho ďalších bezpečnostných opatrení," dodala Čižmáriková.

V zmysle platnej vyhlášky o vybavení ambulancií, musia mať i dnes počítač a pripojenie na Internet, takže z technického hľadiska by podľa hovorkyne MZ SR nemalo ísť o problém. "eHealth je stavaný tak, že z pohľadu lekára sa nemení práca s jeho informačným systémom, ktorý používa," vysvetlila. "Je potrebné nájsť pre lekárov aj ďalšie pozitíva z elektronického zdravotníctva okrem lepšej starostlivosti o zdravie pacienta – on line prístup k registrom, zistenie poistného vzťahu poistenca, či má zaplatené zdravotné poistenie, aká je aktuálna kategorizácia liekov, ktoré sú pre jeho prácu dôležité. eHealth mu musí aj šetriť čas, pretože administratívou, napríklad hlásenkami a vypisovaním základných údajov o pacientovi strácajú vzácne minúty, ktoré by mohli venovať pacientovi," dodala Čižmáriková.

EZK poskytne prístup k zdravotným záznamom pacienta v elektronickej podobe tak, aby zdravotník mal v procese poskytovania zdravotnej starostlivosti aktuálne, správne a úplné informácie o zdravotnom stave prijímateľa zdravotnej starostlivosti a realizovaných zdravotných výkonoch. Občan bude mať prístup k svojej EZK, vybranú časť záznamov – tzv. pacientský sumár, ktorý bude základom pre poskytnutie zdravotných informácií aj v rámci celej Európskej únie, vo vyhradenej časti EZK bude môcť pridávať aj vlastné záznamy.

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.