Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

I. Lazorová: Na povolanie sestry treba mať vzdelanie, aj určité schopnosti

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: TASR

Bratislava 12. mája (TASR) - Povolanie sestry či pôrodnej asistentky je práca, ktorá je krásna a náročná zároveň. Pri príležitosti Medzinárodného dňa pôrodných asistentiek (5. 5.) a Medzinárodného dňa sestier (12. 5.) to uviedla prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) Iveta Lazorová s tým, že táto práca si vyžaduje nielen primerané vzdelanie, ale aj schopnosti, ktoré predurčujú na pomoc iným.

„Povolania sestry a pôrodnej asistentky sa dlhodobo umiestňujú na prvých priečkach vo vnímaní dôležitosti a dôveryhodnosti jednotlivých povolaní občanmi v mnohých krajinách sveta,“ povedala šéfka komory. Pripomenula, že sestry počujú prvé výkriky novorodencov a sú svedkami posledných výdychov zomierajúcich.
Lazorová tiež hovorí, že verejné chápanie ošetrovateľstva je často zdeformované. Podľa jej slov obrazy sestier v očiach verejnosti ako milosrdných anjelov sú bežné, ale idú aj ruka v ruke so staromódnym vnímaním sestier, ako pomocníc a podriadených lekárov. „Pravda je taká, že veľmi málo ľudí rozumie šírke rolí a zodpovednosti moderných sestier, a to znamená, že skutočne neocenia vynikajúcu hodnotu ošetrovateľstva pre každého človeka na planéte,“ uviedla.
Pripomenula, že sestry a pôrodné asistentky sú tu nielen pre pacientov, ale aj pre zdravých ľudí. „Prispievame k tomu, aby si každý občan udržal čo najvyššiu mieru zdravia, snažíme sa pôsobiť v prevencii chorôb,“ dodala.
Riaditeľ kancelárie SK SaPA Lukáš Kober doplnil, že cieľom komory je aktívne sa zapájať do tvorby politiky zdravia na Slovensku. Poukazuje na nedostatky, navrhuje riešenia. S počtom takmer 32.000 osôb tvorí jednu z najväčších skupín poskytovateľov v zdravotníctve. Upozorňuje však aj na to, že sestier na Slovensku nie je dostatok.
„Ošetrovateľská starostlivosť a starostlivosť v pôrodnej asistencii tvoria takmer 80 percent činností v zdravotníctve, preto si dovoľujeme konštatovať, že máme legitímny nárok na to, aby nám bola daná možnosť ovplyvňovať zdravotnú politiku štátu pre bezpečnú a kvalitnú starostlivosť o našich pacientov,“ dodal.
 Medzinárodný deň sestier sa oslavuje po celom svete pri príležitosti výročia narodenia Florence Nightingale, priekopníčky a zakladateľky moderného ošetrovateľstva.

Zdroj: TASR


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.