Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Lekári stále trvajú na skrátení LSPP

Kategória: Spravodajstvo

Lekári chcú skrátenie ordinačných hodín lekárskej služby prvej pomoci do 22:00, a to od januára budúceho roka.

BRATISLAVA 9. októbra (SITA) - Lekári stále trvajú na skrátení ordinačných hodín pre lekársku službu prvej pomoci (LSPP) do 22:00. Takto zmenené služby by chceli mať od 1. januára budúceho roka. Podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov (ASL) Ladislava Pásztora o tomto "akútnom bolestivom probléme" živo diskutovali aj na poslednom valnom zhromaždení, ktoré sa konalo v závere uplynulého mesiaca. Lekári na svojej požiadavke trvajú už dlhší čas, naposledy ju zviditeľnili v júni tohto roka, veci však zatiaľ zostávajú po starom.

ASL požiadavku na skrátenie ordinačných hodín LSPP argumentuje tým, že po desiatej večer čakárne na pohotovosti zívajú viac-menej prázdnotou. "Je tu hustá sieť rýchlej zdravotníckej pomoci a rýchlej lekárskej pomoci, personálne aj technicky výborne vybavených, ktoré vážne, akútne, život ohrozujúce stavy zvládajú určite lepšie ako všeobecný lekár so svojou brašničkou," povedal Pásztor. Ako pokračoval, v prípade, ak má lekár službu na LSPP, pracuje bez odpočinku 32,5 hodiny, čo je porušením smernice EÚ o pracovnom čase zdravotníckych pracovníkov. Pripomína aj nízke ohodnotenie či vytváranie zisku pre iného podnikateľa pod hrozbou zákonnej pokuty.

Pre ministerstvo zdravotníctva podľa slov hovorkyne Zuzany Čižmárikovej téma LSPP ešte nie je uzavretá, rezort na nej pracuje. Pohotovosti aktuálne fungujú počas pracovných dní v čase od 15:30 do 7:00 a cez víkendy od 7:00 do 7:00 nasledujúceho dňa.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov