Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Lekári sú pripravení nepodpísať zmluvy s VšZP

Kategória: Spravodajstvo

BRATISLAVA 26. júna (SITA) - Približne 2 600 lekárov, ktorých zastupuje Slovenská lekárska komora (SLK), Asociácia súkromných lekárov (ASL) a Asociácia všeobecných lekárov pre deti a dorast, je pripravených nepodpísať zmluvy so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP). "Žiadali sme navýšiť ceny o zhruba 20 percent, po dvoch vážnych rokovaniach odpoveď VšZP je, že na navýšenie cien nemá. Zmluvy VšZP navýšila len v rámci rozpustenia rezervy. Považujeme ponuku VšZP za nedostatočnú," uviedol v utorok prezident ASL Ladislav Pásztor.

Zmluvy s VšZP majú lekári platné do 30. júna. "Myslíme si, že lopta je na strane VšZP. Chceme nájsť kompromis, sme ochotní sa dohodnúť," pokračoval Pásztor.

Ak by lekári nové zmluvy s VšZP nepodpísali, pacienti, ktorí sú v nej poistení, by si tak museli za ošetrenie hradiť plnú sumu. Pásztor aj prezident SLK Marian Kollár avizovali, že v prvých dňoch lekári poskytnú starostlivosť zadarmo. Upozornili však na problém s predpisovaním liekov, keďže nezazmluvnení lekári nemôžu predpisovať lieky na účet poisťovne. Pacienti by teda za všetky lieky doplácali. "Spravíme všetko pre to, aby zdravotná starostlivosť pre pacienta bola zachovaná," konštatoval Kollár. Zdôraznil, že ak im VšZP nenavýši platby v horizonte dvoch až troch mesiacov, hrozí zatváranie ambulancií pre insolventnosť. Koľko by navýšenie platieb poisťovňu stálo, lekári vyčíslené nemajú.

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.