Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Ministerstvo zdravotníctva rozhodlo o rozšírení vekovej kategórie detí na bezplatné očkovanie proti rakovine, ktorú spôsobuje vírus HPV

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: Ministerstvo zdravotníctva SR

Kategorizačná komisia pre lieky odporučila na svojom septembrovom zasadnutí zmeniť indikačné obmedzenie vakcín proti HPV, a rozšíriť plnú úhradu vakcín proti HPV  pre dievčatá a chlapcov aj v 14. a 15. roku života. Už zajtra, 15. septembra 2023 ministerstvo zverejní rozhodnutie ministra. Ak rozhodnutie nadobudne právoplatnosť, malo by byť vykonateľné od 1.12.2023.

PV je najčastejšou príčinou rakoviny krčka maternice, spôsobuje aj rakovinu pošvy, vulvy, hlavy a krku, konečníka a u mužov aj rakovinu penisu. Rakovina krčka maternice spôsobená vírusom HPV je druhým najčastejším typom rakoviny na Slovensku, ktorá postihuje ženy v reprodukčnom veku.
 
Na Slovensku sa od mája 2022 zaviedlo bezplatné očkovanie najmodernejšou nanovalentnou vakcínou Gardasil 9 proti vírusu HPV pre chlapcov a dievčatá v 13. roku života. Očkovanie proti HPV do 15. roku života umožňuje dosiahnuť najvyššiu imunitnú odpoveď,  pričom sa očkuje iba dvoma dávkami vakcíny.  Bezplatné očkovanie prinieslo v roku 2022 výrazné zvýšenie zaočkovanosti voči infekcii vírusom HPV oproti roku 2021 – údaje sú od Všeobecnej zdravotnej poisťovne.


Už začiatkom roka 2023 ministerstvo zdravotníctva avizovalo odštartovanie odbornej diskusie týkajúcej sa rozšírenia vekovej kategórie detí, pri ktorej by sa uplatnilo plne hradené očkovanie zdravotnými poisťovňami. Michal Palkovič, minister zdravotníctva: „Týmto krokom doháňame svet, v ktorom očkovanie proti HPV vírusu spôsobujúcom hneď niekoľko typov rakovín je výrazne vyššie. Je to skvelá správa pre mladých ľudí, pretože sa takto jednoducho a bezpečne môžu ochrániť prakticky na celý život. Ministerstvo vyzýva rodičov, aby dali zaočkovať svoje deti, a zároveň podporuje očkovacie aktivity v regiónoch a krajoch, ktoré organizujú tzv. očkovacie dni. Ďakujem všetkým partnerom podieľajúcich sa na našom úsilí  rozšíriť vekovú kategóriu detí, ktoré budú môcť byť bezplatne zaočkované proti vírusu HPV.“
 
Program očkovania proti HPV je súčasťou širšieho súboru opatrení MZSR zameraných na elimináciu rakoviny krčka maternice, spolu so zvyšovaním povedomia o HPV, zvyšovaní miery skríningu a realizáciou koordinovanej stratégie prevencie a liečby.
 
Vďaka očkovaniu chlapcov a dievčat v krajinách ako Austrália, Británia či Švédsko klesol výskyt rakoviny krčka maternice o 87 až 97%. Plné hradenie vakcín aj pre 13.-15. ročné deti – dievčatá aj chlapcov -  bude realizované už od 1. decembra tohto roka a znamená výrazný až kľúčový moment v znižovaní chorobnosti aj úmrtnosti na rakovinu.
 
Z dlhodobého hľadiska je zavedenie očkovania proti HPV aj úsporným opatrením, ktoré prinesie budúce úspory z výdavkov z verejného zdravotného poistenia predchádzaním onkologických ochorení, ktoré vírus HPV spôsobuje.

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.