Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

MZ porušilo legislatívne pravidlá vlády, tvrdí Mirakl

Kategória: Spravodajstvo

Rezort mal podľa spoločnosti Mirakl predložiť legislatívnej rade, ktorá je poradným orgánom vlády, novelu zákona bez povinnej informácie o tom, prečo nevyhovel hromadnej pripomienke.

Správa "ZDRAVOTNÍCTVO: MZ porušilo legislatívne pravidlá vlády, tvrdí Mirakl" bola rozšírená o vyjadrenie ministerstva zdravotníctva v poslednom odseku.

BRATISLAVA 24. septembra (SITA) - Ministerstvo zdravotníctva predložilo kabinetu novelu zákona o liekoch v rozpore s legislatívnymi pravidlami vlády. Tvrdí to vo svojom vyhlásení spoločnosť Mirakl, prevádzkovateľ siete lekárni Dr. Max. Rezort mal podľa spoločnosti predložiť legislatívnej rade, ktorá je poradným orgánom vlády, novelu zákona bez povinnej informácie o tom, prečo nevyhovel hromadnej pripomienke, v ktorej 7 781 občanov vyjadrilo nesúhlas so zákazom vernostných systémov v lekárňach. "Je neštandardné, ak vláda pri schvaľovaní zákonov nedodržuje vlastné pravidlá," skonštatoval výkonný riaditeľ siete lekární Dr. Max Tomáš Slechan.

Mirakl sa odvoláva na to, že ministerstvo má podľa pravidiel vlády povinnosť predložiť legislatívnej rade návrh zákona spolu s tým, akým hromadným pripomienkam verejnosti nevyhovelo, ako aj dôvody, prečo tak neurobilo. "Vo vyhlásení, ktoré ministerstvo predložilo legislatívnej rade, však nie sú uvedené žiadne dôvody k zamietnutiu hromadnej pripomienky k zákazu vernostných systémov," tvrdí spoločnosť. Podľa nej sa dôvody zamietnutia nedozvedeli ani zástupcovia Dr. Maxa počas rozporového konania na pôde ministerstva. Rezort mal podľa nich pritom porušiť pravidlá vlády už aj pred samotným predložením materiálu do kabinetu, a to tým, že im nezaslal zápisnicu. "Do dnešného dňa nám ministerstvo nedoručilo zápisnicu z rozporového konania, ani nás nevyzvalo, aby sme sa podieľali na jej príprave," povedal zástupca siete Dr. Max Matúš Tekeľ, ktorý sa rozporového konania zúčastnil.

Ministerstvo malo byť zo strany Dr. Maxa upozornené na viaceré chyby už aj počas pripomienkového konania. Medzi nimi aj na fakt, že návrh na zmenu dĺžky odbornej praxe odborného zástupcu v lekárni z troch na päť rokov, vzhľadom na neexistenciu príslušného prechodného ustanovenia, vykazuje znaky retroaktivity.

Sieť lekární Dr. Max resp. spoločnosť Mirakl iniciovala okrem hromadnej pripomienky aj petíciu za zachovanie vernostných systémov v lekárňach. Možnosť podpísať sa pod ňu majú občania do konca októbra v spomínanej sieti lekární. Následne petíciu odovzdajú poslancom NR SR.

Platný zákon v súčasnosti umožňuje, aby lekárne prostredníctvom vernostných systémov poskytovali pacientom zľavy z doplatkov za lieky, a to od decembra minulého roka. Dr. Max doposiaľ vďaka týmto benefitom vrátil pacientom 2 milióny eur a ďalší milión zdravotným poisťovniam. Rôzne formy vernostných zliav pritom poskytujú aj ďalšie lekárne. Ministerstvo zdravotníctva plánuje novelou zákona o liekoch tento stav zmeniť a zakázať poskytovanie zliav na lieky vydávané na recept. Argumentuje najmä zvýšenou spotrebou liekov ako i oslabovaním odborného a zdravotníckeho charakteru činnosti lekární.

Podľa rezortu zdravotníctva lieky nie sú štandardným tovarom, a preto nie je správne bonifikovať ich užívanie a sľubovať pacientom odmenu za ich používanie. "Vo väčšine prípadov aj tak bonus poskytuje lekáreň vo forme bodov pripísaných na vernostnú kartu, za ktoré si potom pacient musí niečo kúpiť, a tým je prakticky zase tlačený do ďalšieho nákupu," uviedla hovorkyňa MZ Zuzana Čižmáriková.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.