Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Na zmenu zdravotnej poisťovne zostáva už len mesiac

Kategória: Spravodajstvo

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou eviduje zatiaľ viac ako 65 tisíc prihlášok na zmenu zdravotnej poisťovne.

BRATISLAVA 29. augusta (SITA) - Občania, ktorí sa rozhodli zmeniť svoju zdravotnú poisťovňu (ZP), tak môžu učiniť ešte do konca septembra. Následne sa klientmi novej poisťovne sa stanú od 1. januára budúceho roka. Ako informovala hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Soňa Valášiková, k 26. augustu bolo na zmenu zdravotnej poisťovne podaných 65 350 prihlášok. Oproti takmer rovnakému obdobiu minulého roka záujem prepoistiť sa prejavilo doposiaľ menej ľudí. Na konci augusta 2012 totiž počet prihlášok presiahol stotisíc. Poistenec sa môže rozhodnúť pre zmenu zdravotnej poisťovne do 30. septembra. Prihlášku si podáva len v jednej zdravotnej poisťovni, ktorej klientom sa stane k 1. januáru nasledujúceho roka.

Počas uplynulej prepoisťovacej kampane zaznamenal ÚDZS niekoľko podnetov pre nekalý nábor poistencov. Ani v tomto roku sa úrad sťažnostiam nevyhol, na začiatku týždňa evidoval celkovo 29 podnetov na nekalé prepoistenie. Uplynulý rok chcelo zmeniť svoju zdravotnú poisťovňu 187 341 ľudí, ÚDZS však neakceptoval 10 tisíc prihlášok, najčastejšie pre duplicitu prihlášok či pre chybné údaje. Začiatkom tohto roka tak do inej zdravotnej poisťovne prestúpilo 177 160 ľudí. Na slovenskom trhu verejného zdravotného poistenia aktuálne pôsobí štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa s 64,09 percentným podielom a dve súkromné poisťovne Dôvera, ktorá má 27,49 % a Union 8,42 % poistencov.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.