Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Nemocnice tvrdia, že s lekármi sa na nadčasoch dohodli

Kategória: Spravodajstvo

Nemocnice problémy s nadčasmi a pohotovostnými službami nateraz nemajú. Väčšina z nich sa s lekármi už dohodla.

BRATISLAVA 25. marca (SITA) - V univerzitných a fakultných nemocniciach nateraz výraznejšie problémy týkajúce sa dohôd o nadčasoch a pohotovostných službách nehlásia. Situácia by mala byť aspoň do konca júla vyriešená aj v žilinskej nemocnici, kde v decembri uplynulého roka lekári pre množstvo nadčasov vypovedali pohotovostné služby a zastúpiť ich museli vojenskí lekári. "Dohody o práci nadčas a pracovnej pohotovosti sú podpísané lekármi do 31. júla 2013. Dohody podpísali všetci lekári vykonávajúci ústavné pohotovostné služby," uviedla hovorkyňa Fakultnej nemocnice Žilina Mária Koporecová. Ako dodala, ďalšie rokovania sa uskutočnia pred skončením platnosti týchto zmlúv.

Dohody o práci nadčas a pracovnej pohotovosti má mať s lekármi podpísané aj Univerzitná nemocnica v Martine. "Problémy v tejto oblasti nemáme, vypovedanie týchto dohôd sme ani v minulosti nemuseli riešiť," uviedla PR manažérka nemocnice Katarína Kapustová s tým, že v prípade potreby majú pripravený scenár zabezpečenia nepretržitej prevádzky aj po vypovedaní dohôd.

"S našimi lekármi máme uzavreté dohody o pracovnom čase, nadčase a pracovnej pohotovosti, v ktorých s prácou nadčas súhlasili," odkázala hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici Ružena Maťašeje. V prešovskej nemocnici J.A. Reimana podľa jej hovorkyne Renáty Cenkovej začali riešiť nadčasy ešte počas januára, kedy zamestnanci dostali možnosť vyjadriť sa k ustanoveniam Zákonníka práce. "Výsledkom tohto procesu je, že naši zamestnanci ako aj zástupcovia zamestnancov sa rozhodli aj naďalej zabezpečovať proces poskytovania zdravotnej starostlivosti nepretržite so zachovaním pôvodných pracovných režimov na všetkých pracovných pozíciách," uviedla Cenková. V susedných Košiciach, v univerzitnej nemocnici podpísalo doposiaľ dohody 75 % lekárov na dobu neurčitú.

V hlavnom meste nemá Univerzitná nemocnica nadčasy vyriešené len v nemocnici akademika L. Dérera. "Nakoľko je záležitosť v procese, Univerzitná nemocnica Bratislava sa k nej nebude bližšie vyjadrovať," skonštatovala jej hovorkyňa Petra Stano Maťašovská.

Tvrdenia o tom, že vo väčšine fakultných nemocníc nie je problém zabezpečenia služieb vyriešený, vyslovil ešte uplynulý týždeň predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský s tým, že aj tam, kde sa nemocnice s lekármi dohodli, ide len o zdanlivé riešenie. Upozornil i na to, že doktorom sa v najbližších týždňoch minú zákonom stanovené limity na služby.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.