Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

OD 1. JÚLA SI MOŽNO STIAHNUŤ CERTIFIKÁT O VYKONANEJ VAKCINÁCII PROTI COVID-19

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: NCZI

Po skončení platnosti nariadenia Európskej komisie o vydávaní dokladov o očkovaní proti ochoreniu COVID-19 spúšťa Národné centrum zdravotníckych informácií vydávanie dokumentu na národnej úrovni. Od začiatku júla je možné elektronicky požiadať o vydanie Certifikátu o vykonanej vakcinácii proti COVID-19. 

Národné centrum zdravotníckych informácii vydávalo ako doklad preukazujúci absolvovanie očkovania Digitálny COVID preukaz EÚ na základe nariadenia Európskej komisie, ktorého platnosť končí 30.6.2023. O vydanie dokladu preukazujúceho očkovanie proti ochoreniu COVID-19 však bude možné požiadať aj naďalej. NCZI od 1. júla začína s vydávaním dokladu na národnej úrovni pod názvom Certifikát o vykonanej vakcinácie proti COVID-19. Samotný proces žiadosti a vydávania sa nemení. Doklad však už nebude generovaný automaticky, ale iba na požiadanie. O certifikát sa žiada elektronicky cez stránku https://korona.gov.sk/ v časti preukazy – získať COVID preukaz. Doklad je v slovenskom a anglickom jazyku. Nevydáva sa už o prekonaní či testovaní na COVID-19. 
 
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pripravuje prevzatie vydávania certifikátov o absolvovaní očkovania proti COVID-19. Digitálna forma preukazu by v budúcnosti mohla byť rozšírená aj o ďalšie typy očkovania (napr. očkovania pred cestou do zahraničia – brušný týfus, japonská encefalitída, žltá zimnica, cholera). Slovenská republika chce výhľadovo poskytovať svojim občanom túto službu WHO certifikátov uľahčujúci voľný pohyb.
 

Odporúčania pred cestou do zahraničia 

    • Ďalšie podmienky cestovania si overiť u cestovnej kancelárie prípadne prepravcu.
    • Ak máte k dispozícii digitálny COVID preukaz EÚ (stiahnutý do konca júna 2023), vytlačiť si ho, a mať k dispozícii aj PDF formát.
    • V prípade potreby si môžete stiahnuť národný certifikát (Certifikát o vykonanej vakcinácii proti COVID-19) v slovenskom a anglickom jazyku prostredníctvom stránky www.korona.gov.sk alebo priamo prostredníctvom stránky NCZI (https://www.nczisk.sk).

AKO ZÍSKAŤ CERTIFIKÁT O VYKONANEJ VAKCINÁCII

 
Ako získať certifikát o vykonanej vakcinácii 

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.