Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Pediatri budú hlásiť znemožnenie prehliadky dieťaťa

Kategória: Spravodajstvo

Ak všeobecnému lekárovi pre deti a dorast bude znemožnené vykonať preventívnu prehliadku novorodenca v domácom prostredí, hlásiť to bude úradu práce.

BRATISLAVA 31. januára (SITA) - Všeobecní lekári pre deti a dorast by po novom mali hlásiť úradu práce sociálnych vecí a rodiny, ak im bolo znemožnené vykonať preventívnu prehliadku novorodenca v domácom prostredí. Prehliadka sa má uskutočniť do troch pracovných dní po doručení prepúšťacej správy z nemocnice. Podľa generálneho riaditeľa Sekcie zdravia ministerstva zdravotníctva Maria Miklošiho týmto opatrením riešia skupinu nezodpovedných rodičov, ktorí zanedbávajú svoje deti. "Je to hneď včasný záchyt v podstate po pôrode, po odchode dieťaťa s matkou z pôrodnice," vysvetľuje Mikloši. Na druhej strane však podotýka, že takýchto prípadov je málo a väčšina rodičov je zodpovedných.

Nemocnica bude mať povinnosť zaslať prepúšťaciu správu všeobecnému lekárovi, ktorého určili rodičia, ak sa tak nestalo, tak lekárovi do obvodu, kde má matka trvalý či prechodný pobyt, a to najneskôr deň po prepustení novorodenca z pôrodnice. Rezort chce týmito opatreniami zamedziť prípadom, kedy sa deti strácali v systéme a pediatri nemali o nich prehľad. Ako rezort podotýka, deti po narodení v súčasnosti eviduje centrálne len matrika. Požiadavka na takúto zmenu mala prísť z terénu, zo strany sociálnych pracovníkov. 

Zmeny sú súčasťou návrhu novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorý je aktuálne na programe rokovania poradných orgánov vlády.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.