Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Podľa MZ nie je potrebné siahnuť po rezerve 50 mil. eur

Kategória: Spravodajstvo

O využitie rezervy na rast platov zdravotníkov pritom žiadali niekoľkokrát zdravotnícke odbory, ale aj menšie nemocnice. Rezervu chcela využiť aj štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa.

BRATISLAVA 14. februára (SITA) - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zatiaľ neuvažuje o tom, že by do predčasných parlamentných volieb využilo rezervu 50 mil. eur vyčlenenú v štátnom rozpočte pre zdravotníctvo. "V tomto momente to nie je potrebné," povedala pre agentúru SITA hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová. O využitie rezervy na rast platov zdravotníkov pritom žiadali niekoľkokrát zdravotnícke odbory, ale aj menšie nemocnice. Rezervu chcela využiť aj štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa.

Rezerva uložená vo Všeobecnej pokladničnej správe pritom podľa hovorcu Ministerstva financií SR Martina Jaroša nemá žiadny špeciálny režim. "Takže jej prípadnému uvoľneniu nebránia žiadne prekážky," doplnil. Zatiaľ sa z nej podľa jeho slov nevyčerpalo nič.

Rezervu 50 mil. eur pre sektor zdravotníctva presadila strana Smer-SD. Bola to podmienka najsilnejšej opozičnej strany za pomoc pri schvaľovaní tohtoročného štátneho rozpočtu. Išlo o zdroje pôvodne určené na spolufinancovanie eurofondov. S návrhom nemal problém ani minister financií Ivan Mikloš. Rezerva totiž podľa neho nezvyšuje deficit verejných financií, ale iba presúva peniaze z jednej položky do druhej a má sa čerpať iba v prípade potreby.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.