Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Poisťovne sú pripravené ponúknuť vláde know-how

Kategória: Spravodajstvo

Systém jednej zdravotnej poisťovne podľa Združenia zdravotných poisťovní problém s neefektívne vynakladanými prostriedkami v zdravotníctve nerieši.

BRATISLAVA 25. júla (SITA) - Združenie zdravotných poisťovní (ZZP) je pripravené pomôcť vláde s reformou verejného zdravotníctva a ponúknuť svoje know-how, ktoré povedie k vyššej kontrole použitia financií, k efektívnejšej spotrebe pri nákupe zdravotnej starostlivosti a zachovaniu stabilného prostredia pre poistencov a k skráteniu čakacích lehôt na operácie. Uvádza to ZZP vo svojom stanovisku. Systém jednej zdravotnej poisťovne podľa združenia problém s neefektívne vynakladanými prostriedkami v zdravotníctve nerieši.

ZZP je presvedčené, že pluralitný systém a konkurencia prospievajú slovenskému zdravotníctvu viac. Reagovali tak na vládny zámer zaviesť unitárny systém verejného zdravotníctva, čiže systém jednej zdravotnej poisťovne. "Iba konkurenčné prostredie dokáže vytvoriť priestor na vzájomné porovnávanie sa a zlepšovanie, na hľadanie skrytých rezerv a tlak na efektívne využívanie finančných prostriedkov," uvádza ZZP v stanovisku. Združenie tvrdí, že súkromné zdravotné poisťovne majú záujem aj naďalej pôsobiť na Slovensku a zlepšovať služby pre svojich klientov.

"Predložený návrh, ktorým by sa mal na Slovensku zaviesť len jeden poistný dom, nerieši podstatu, ktorou je rozvoj verejného zdravia a dosahovanie zlepšovania zdravotných ukazovateľov u obyvateľstva. Ministerstvo zdravotníctva by preto malo vypracovať dlhodobú stratégiu rozvoja systému a spôsob zabezpečenia financovania týchto cieľov, najmä pri zhoršujúcich sa demografických parametroch," povedala prezidentka ZZP Katarína Kafková. Upozorňuje na to, že analýzu výhod a nevýhod systému jednej a systému viacerých poisťovní nemajú v súčasnosti predloženú. Bez tejto analýzy nie je podľa Kafkovej jasné, či štát na unitárnom systéme ušetrí, pričom predstavitelia štátu stále nedali relevantné argumenty v prospech jednej poisťovne.

Kafková tvrdí, že súkromné poisťovne vedia mierny zisk tvoriť aj pri vyšších platbách za výkon a kratších čakacích lehotách pacientov v porovnaní so štátnou poisťovňou. Zisk zdravotných poisťovní by podľa nej však nemal byť hlavným argumentom na zmenu systému, nakoľko v minulosti aj súkromné poisťovne dosahovali stratu. "Záujem o možnosť voľby v pluralitnom systéme verejného zdravotného poistenia potvrdzujú aj čísla, v súčasnosti ju na Slovensku využíva viac ako 33 % poistencov, teda približne 1,8 miliónov ľudí," povedala Kafková.

 

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.