Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Prešovský kraj nesúhlasí s prechodom kompetencií

Kategória: Spravodajstvo

S prechodom kompetencií na samosprávne kraje prešla na župy aj zodpovednosť za zabezpečenie poskytovania zdravotnej starostlivosti. Centralizované rozhodovanie popiera tento princíp.

PREŠOV 9. novembra (SITA) - Prešovský samosprávny kraj (PSK) nesúhlasí s vládou schválenými novými kompetenciami ministerstva zdravotníctva nad všeobecnými nemocnicami. Prešovská krajská samospráva svoje pripomienky už šéfke rezortu zdravotníctva poslala. V ich stanovisku sa uvádza: "Prešovsky samosprávny kraj nesúhlasí s navrhovanou právnou úpravou a trvá na zachovaní súčasného stavu, kedy povolenie na prevádzkovanie všeobecnej nemocnice vydáva príslušný samosprávny kraj. S prechodom pôsobností prešla na samosprávny kraj aj zodpovednosť za zabezpečenie poskytovania zdravotnej starostlivosti a napĺňanie verejnej minimálnej siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Centralizované rozhodovanie popiera tento princíp a malo by význam len v spojení s prechodom zriaďovateľskej pôsobnosti všetkých všeobecných nemocníc na Ministerstvo zdravotníctva SR."

Hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Veronika Fitzeková ďalej dodala, že kraj už nie je priamym zriaďovateľom nemocníc. Ešte v predchádzajúcom volebnom období boli nemocnice transformované a dnes fungujú ako neziskové organizácie, v ktorých má PSK menšinový podiel (s výnimkou jednej nemocnice). Nie je preto možné nemocnice len tak jednoducho ministerstvu "vrátiť".

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.