Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Súdnolekárske pracovisko v Lučenci skončilo činnosť

Kategória: Spravodajstvo

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou presmeroval činnosť lučeneckého SLaPA pracoviska na pracovisko do Banskej Bystrice.

BRATISLAVA 27. marca (SITA) - Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) racionalizoval sieť súdnolekárskych a patologicko-anatomických (SLaPA) pracovísk, jedno z nich po prehodnotení efektívnosti a funkčnosti zrušil. Od začiatku marca presmeroval činnosť SLaPA pracoviska v Lučenci na pracovisko v Banskej Bystrici. "SLaPA pracovisko v Lučenci aj napriek vynaloženým snahám úradu nebolo z dlhodobého pohľadu odborne, ale ani manažérsky udržateľné," uviedla hovorkyňa ÚDZS Soňa Valášiková.

Banskobystrické pracovisko by malo byť pripravené, aby zvládlo viac pitiev i pomocných laboratórnych vyšetrovacích metód. Úrad rozšíril jeho administratívne priestory, pitevňu i chladiarenské zariadenia a dostatočne zabezpečené by malo byť aj po personálnej stránke. 

ÚDZS zároveň, ako už pred časom avizoval, pripravuje vybudovanie nového SLaPA pracoviska v Košiciach. To v súčasnosti sídli na dvoch miestach. Po novom by mala byť jeho jedinou adresou Ipeľská ulica. "Snahou je v dohľadnej dobe vytvoriť v Košiciach moderné komplexné pracovisko," skonštatovala Valášiková. Ako dodala, v súčasnosti pracujú spoločne s hlavnými odborníkmi ministerstva zdravotníctva pre patologickú anatómiu a súdne lekárstvo a odbornými spoločnosťami na novom pláne rozvoja laboratórnych úsekov pracovísk úradu s dôrazom na odborné skvalitnenie a efektívnejšiu dostupnosť toxikologických vyšetrení. 

Racionalizáciu SLaPA pracovísk si ako jeden zo svojich cieľov stanovilo súčasné vedenie úradu po svojom nástupe v lete 2012. SLaPA pracoviská fungujú v Bratislave, Martine, Nitre, Žiline, Banskej Bystrici, Prešove, Poprade a Košiciach.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.