Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

ŠÚKL nepovolil vývoz ďalších 17 liekov

Kategória: Spravodajstvo

Štátny ústav pre kontrolu liečiv zastavil v mesiaci október a november export 21 532 balení liekov.

BRATISLAVA 11. decembra (SITA) - Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nepovolil počas dvoch uplynulých mesiacov vývoz 17 liekov, určených na liečbu takých ochorení ako úzkostná porucha, schizofrénia či astma. Počas októbra a novembra vydal 56 rozhodnutí, ktorými zastavil export celkovo 21 532 balení týchto liekov. "Na základe údajov o dovoze, spotrebe a plánovanom vývoze identifikoval ŠÚKL v nedávnom období lieky, ktoré by sa v prípade, ak by boli vyvezené v takých množstvách, ako je uvedené v oznámeniach od distribútorov, mohli stať nedostupnými pre slovenských pacientov," zdôvodnila rozhodnutie ŠÚKL jeho hovorkyňa Valéria Pernišová.

Ústav nepovolil vývoz pre liek Lyrica, ktorý je určený na liečbu epilepsie či úzkostnej poruchy, zastavil aj export Clexane používaného pri liečbe angíny pectoris a infarktu myokardu. Stopku dostali a za hranice Slovenska sa tak nedostali ani lieky na schizofréniu Xeplion a Risperdal Consta, liek na diabetes NovoMix 30 FlexPen a rovnako tak aj liek na astmu a chronickú obštrukčnú chorobu pľúc Berodual N. ŠÚKL nedovolil vyviesť ani liek Cymbalta indikovaný pri liečbe depresie či úzkostnej poruchy a liek Neulasta používaný na podporu tvorby bielych krviniek u pacientov podstupujúcich chemoterapiu. Vo väčšine prípadov ide o lieky rôznej sily. 

Ako Pernišová dodala, analýzy dostupnosti liekov vykonávajú priebežne, ak sa potvrdí možné ohrozenie poskytovania zdravotnej starostlivosti aj v prípade ďalších liekov, budú postupovať rovnako a ich vývoz nepovolia. 

ŠÚKL od začiatku tohto roka zastavil export už štyroch liekov, v máji a júli.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.