Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

ÚDZS konštatoval pochybenie skalickej nemocnice

Kategória: Spravodajstvo

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou tvrdí, že na prevoz pacientky z miesta nehody do skalickej nemocnice a následne zo skalickej nemocnice do Bratislavy boli správne zvolené sanitky a nie záchranárske vrtuľníky.

BRATISLAVA 16. apríla (SITA) - Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) zverejnil výsledky prešetrovania medializovaného prípadu 39-ročnej ženy, ktorá zomrela na následky dopravnej nehody v septembri minulého roka na Záhorí. Podľa jeho preverovania záchranárske posádky, ktoré v tomto prípade zasahovali, postupovali správne. Pochybiť však mala Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica, do ktorej bola pacientka po nehode prevezená. ÚDZS konštatoval, že v rámci poskytovania zdravotnej starostlivosti nebol pacientke realizovaný včas lekársky výkon. O čo konkrétne išlo, neuviedol.

"Ide o informáciu, ktorá sa týka zdravotného stavu pacientky. Úrad má zákonom stanovenú povinnosť mlčanlivosti, preto nemôže poskytnúť bližšie informácie," uviedla hovorkyňa ÚDZS Soňa Valášiková. Ako však pokračovala, úrad už uložil poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti povinnosť prijať nápravné opatrenia a začne správne konanie vo veci uloženia sankcie. Výšku pokuty určí podľa závažnosti zistených nedostatkov a ich následkov. 

Nehoda sa stala 13. septembra 2013 pri obci Radimov. Pacientka bola prevezená záchrankou do skalickej nemocnici, kde sa neskôr rozhodlo o jej transporte do Bratislavy. Najbližší dostupný záchranársky vrtuľník bol v tom čase v Žiline, primár rozhodol o prevoze sanitkou. Žena po naložení do záchranky podľahla vážnym zraneniam. Oba prevozy sanitkou vyhodnotil úrad ako správne. "V prípade primárneho leteckého transportu z miesta nehody do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia vedúci lekár zdravotníckeho zásahu správne neindikoval primárny letecký zásah, nakoľko dosiahnuteľnosť zdravotníckeho zariadenia pozemnou ambulanciou záchrannej zdravotnej služby bola do desiatich minút," uviedla Valášiková. Sanitka mala byť správne zvolená aj v druhom prípade, a to vzhľadom na to, že vážny zdravotný stav pacientky neumožňoval transport vrtuľníkom. 
Práve odpoveď na otázku, či mohol zásah záchranárskeho vrtuľníka niečo zmeniť, chcela poznať opozícia. V čase nehody totižto z Bratislavy a Trenčína nemohli vrtuľníky lietať pre chýbajúce licencie. Ministerstvo zdravotníctva vydalo nové povolenia pre tieto dve stanice päť dní po skončení tých starých. Opozícia tvrdila, že rezort tak zhoršil dostupnosť neodkladnej zdravotnej starostlivosti a ohrozil zdravie a život občanov v spádových oblastiach. Šéfka rezortu zdravotníctva Zuzana Zvolenská preto čelila i odvolávaniu v parlamente. Rezort sa obhajoval tým, že zákon dodržal, ohradzoval sa proti tomu, aby bolo udeľovanie licencií spájané s dopravnou nehodou. 

Podnet na úrad podala ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská, rodinný príslušník zosnulej ako aj poslanec za SDKÚ-DS Viliam Novotný. 

Úrad si na posudzovanie prípadu prizval aj konzultantov zo špecializačných odborov urgentná medicína, anestéziológia a intenzívna medicína a traumatológia - úrazová chirurgia.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.