Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

ÚVZ: Lekári nemajú vydávať opakované potvrdenia o prekonaní ochorenia COVID-19

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: TASR

Bratislava 16. marca (TASR) - Praktickí lekári nemajú vydávať opakované potvrdenia o prekonaní ochorenia COVID-19. "Potvrdenia vystavujú jednorazovo pre každého takéhoto pacienta, nie opakovane každé tri mesiace," povedala pre TASR hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková v reakcii na sťažnosti lekárov na nadmernú byrokraciu.

Vysvetlila, že vyhláška ÚVZ SR stanovuje, že potvrdenie o prekonaní ochorenia sa vydáva osobám, ktoré prekonali ochorenie v posledných troch mesiacoch. "Ak teda osoba prekonala ochorenie pred viac ako tromi mesiacmi, nevzťahujú sa na ňu ustanovenia vo vyhláškach, ktoré jej umožňujú napríklad nepodstúpiť karanténu v niektorých prípadoch po príchode zo zahraničia," ozrejmila Račková.
Priblížila, že možnosťou vydať potvrdenie o prekonaní ochorenia na základe testu prítomnosti protilátok sa vyšlo v ústrety tým, ktorí z rôznych príčin nemali inú možnosť, ako sa preukázať. "Neslúži na to, aby sa pomocou testu na protilátky preukazovali aj osoby, ktoré prekonali ochorenie pred viac ako tromi mesiacmi. Vyhláška jednoznačne stanovuje, že predmetné ustanovenia sa týkajú osôb, ktoré prekonali ochorenie v posledných troch mesiacoch, nie osôb, ktoré absolvujú testy na prítomnosť protilátok," zhrnula Račková.
Lekári sa minulý týždeň sťažovali na to, že bojujú s byrokratickou záťažou v súvislosti s potvrdeniami o prekonaní COVID-19. Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR upozorňovala, že sa vracia k potvrdeniam lekára o výsledku testu a vzniká aj druhotná záťaž, pretože pacienti, ktorí už mali potvrdenie, si dávajú robiť test na protilátky a požadujú potvrdenie na ďalšie tri mesiace. Lekári nevedeli, ako sa k tomuto majú postaviť.

Zdroj: TASR


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.