Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

V roku 2012 pracovalo v zdravotníctve 105 tis. ľudí

Kategória: Spravodajstvo

Zdravotníckych pracovníkov medziročne pribudlo, rady tých nezdravotníckych sa zase zmenšili.

BRATISLAVA 23. marca (SITA) - V závere roka 2012 pracovalo v zdravotníctve viac ako 105 tisíc ľudí čo je medziročne o 346 menej. Najväčšiu časť z toto celku, približne 75 %, tvorili zdravotníci, podiel ktorých v posledných rokoch narastá. Oproti roku 2011 sa ich počet zvýšil o 400, spomedzi ostatných zamestnancov naopak ubudlo 700 osôb. Vyplýva to z publikácie Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Zdravotnícka ročenka SR 2012.

Najväčšiu časť v rámci zdravotníckych povolaní, 40 %, tvorili sestry, druhou najpočetnejšou skupinou boli lekári, ich podiel predstavoval 23 %. Práve lekári patrili medzi zdravotníkov, ktorých rady sa počas roka 2012 najviac rozšírili, a to o 344 pracovníkov. Vyšší nárast zaznamenali aj pri zdravotníckych záchranároch o 288 a pri zdravotníckych asistentoch o 246 osôb. Na druhej strane najvýraznejší medziročný pokles evidujú v prípade sestier, ktorých ubudlo 565. 

Spomedzi nezdravotníckych pracovníkov, ktorých bolo celkovo 23,5 %, tvorili podstatnú časť robotnícke povolania a prevádzkoví pracovníci (61 %), za nimi nasledovali technicko-hospodárski zamestnanci (37 %). Najmenšou skupinou z celkového počtu pracovníkov v zdravotníctve, len 1,4 %, boli zamestnanci v štátnozamestnaneckom pomere. 

Väčšina pracovníkov, až 45 %, pôsobila v neštátnych zdravotníckych zariadeniach. V organizáciách, ktoré sú v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva, pracovalo 38,5 % osôb a v zariadeniach vyšších územných celkov 15,2 %. Zvyšok tvorili pracovníci v zdravotníckych zariadeniach iných rezortov. 

V zastúpení pohlaví v zdravotníctve väčšie zmeny nenastali. Dlhodobo je v zdravotníctve prevaha pracujúcich žien, ktoré v roku 2012 tvorili 78,8 %. "V povolaní lekár a zubný lekár je prevaha žien na úrovni 57,4 %," uvádza v správe NCZI.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.