Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

VšZP nenakupuje laboratórne vyšetrenia centrálne

Kategória: Spravodajstvo

Všeobecná zdravotná poisťovňa ešte v minulom roku avizovala centrálne nákupy spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek, doteraz s projektom nezačala.

BRATISLAVA 8. septembra (SITA) - Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) doposiaľ nezačala s centrálnymi nákupmi laboratórnych vyšetrení, tzv. SVaLZ (Spoločné vyšetrovacie a liečebné zložky), ktoré avizovala ešte vlani. Po liekoch tak malo ísť o druhú oblasť, pri ktorej by využila centrálne obstarávanie. Štátna poisťovňa plánovala s nákupmi SVaLZ začať v tomto roku pre desiatich najväčších odberateľov vyšetrení. Úsporu odhadovala do výšky piatich miliónov eur. Od avizovania tohto pilotného projektu ubehlo už viac ako deväť mesiacov, kedy a či sa vôbec začne, nie je nateraz jasné.

"Počas prípravy projektu sa totiž ukázala potreba zavedenia jasnejších pravidiel uznávania laboratórnych výkonov, čo VšZP od 1. januára 2013 aj realizovala," objasňuje hovorkyňa VšZP Petra Balážová, prečo s centrálnym nákupom SVaLZ nezačali. Ako pokračovala, po vyhodnotení prínosu nových pravidiel poisťovňa rozhodne o ďalšom postupe.

VšZP už centrálne nakupuje lieky. Za minulý rok vďaka tomu ušetrila takmer 11 miliónov eur. Za prvý polrok 2013 úspora dosiahla 5,8 mil. eur. Takéto centrálne nákupy liekov využíva poisťovňa pre väčších poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, akými sú nemocnice, národné a odborné liečebné ústavy ako i poskytovateľov, ktorí spĺňajú indikačné a preskripčné kritériá.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.