Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

VšZP pokračuje v optimalizácii lôžok nemocníc

Kategória: Spravodajstvo

Všeobecná zdravotná poisťovňa optimalizáciu čiastočne v apríli prerušila, a to pre nové zmluvné podmienky, ktoré dávala poskytovateľom.

BRATISLAVA 16. apríla (SITA) - Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) pokračuje v optimalizácií lôžkového fondu nemocníc, ktorej cieľom je prispôsobiť pomer akútnych a chronických lôžok v jednotlivých regiónoch potrebám poistencov. Za sebou má analýzu v niektorých nemocniciach na západnom a východnom Slovensku. Podľa generálneho riaditeľa VšZP Marcela Foraia optimalizáciu čiastočne v apríli prerušili, a to pre nové zmluvné podmienky, ktoré dávali poskytovateľom. Teraz v nej už poisťovňa pokračuje ďalej. "Zmenili sme ale stratégiu, vyberáme si my zdravotnícke zariadenia, v ktorých chceme pristúpiť k zmene," uviedol Forai. Domnieva sa však, že optimalizácia by sa mala realizovať za účasti všetkých zdravotných poisťovní, inak nemusí naplniť svoj účel. Na jednej strane podľa neho môže VšZP rozhodnúť o nepotrebnosti nejakého oddelenia a na druhej strane môžu to isté oddelenie ostatné zdravotné poisťovne zachovať.

VšZP sa bude pri optimalizácií rozhodovať okrem iného aj podľa toho, ako jednotlivé nemocnice využijú peniaze navyše, ktoré im ponúka za vykonané operácie. Toto opatrenie dá najväčšej zdravotnej poisťovni údaje o tom, na ktorých chirurgických odboroch sa operuje a naopak, z ktorých pacienti odchádzajú bez zákroku. "Budeme tlačiť cez ekonomické nástroje na manažmenty nemocníc, aby redukovali sieť chirurgických odborov, ktoré nemajú opodstatnenie," povedal Forai. Ak sa podľa jeho slov percento operovanosti výrazne nepriblíži aspoň k priemeru, má za to, že dané oddelenie je nepotrebné. V takomto prípade bude VšZP preferovať jednodňovú ambulantnú zdravotnú starostlivosť.

Najväčšia zdravotná poisťovňa začala s optimalizáciu lôžkového fondu nemocníc v novembri minulého roka. Prvými na zozname boli zdravotnícke zariadenia v Nitrianskom kraji. Poisťovňa vyhodnocuje lôžka z pohľadu materiálno-personálneho a technického vybavenia, sleduje aj počet prekladov pacientov medzi oddeleniami, spektrum operačných zákrokov, ako aj dĺžku hospitalizácie.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.