Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

VšZP pripravuje nové kritériá pre špecialistov

Kategória: Spravodajstvo

Ak bude lekár-špecialista tieto kritériá spĺňať, môže s ním VšZP uzatvoriť zmluvu na obdobie dlhšie ako jeden rok.

BRATISLAVA 20. februára (SITA) - Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) pokračuje v rokovaniach so Slovenskou lekárskou komorou a združením Zdravita o nových pravidlách pre lekárov-špecialistov. Vo štvrtok o tom informoval generálny riaditeľ VšZP Marcel Forai. Pre ambulancie špecialistov chce poisťovňa podľa neho zadefinovať minimálny počet ordinačných hodín, najnižší možný čas prítomnosti odborného zástupcu v ambulancii, či maximálny počet povolených lekárov na jednu ambulanciu. "Tieto kritériá vnímame ako niečo, čo vytvára podmienky na kvalitnejšie poskytovanie zdravotnej starostlivosti," povedal.

Ak bude podľa Foraia špecialista tieto kritériá spĺňať, môže s ním VšZP uzatvoriť zmluvu na oveľa dlhšie obdobie ako jeden rok. "Môžeme hovoriť o troch rokoch, kde mu dávame garanciu zmluvného vzťahu na dlhšie obdobie tak, aby úhrady zo zdravotnej poisťovne mohol investovať do prístrojového vybavenia a mal istotu návratnosti," povedal. Ako pokračoval, pôjde o pravidlá, ktoré budú na dlhé obdobie podmienkou pre uzatvorenie zmluvného vzťahu s poisťovňou. Zatiaľ však nechcel uviesť, ako budú kritériá presne zadefinované. "Nie sme ešte na konci rokovaní," povedal. 

Podľa Foraia je v záujme občana, aby ambulancia špecialistu nebola prázdna. "Ak je ambulancia prázdna, na jednej ulici sú napríklad tri ambulancie, lekár nemá garanciu príjmu, nemôže investovať do svojej ambulancie a skvalitňovať technické a prístrojové vybavenie," povedal generálny riaditeľ VšZP. Poisťovňa však podľa neho nemá záujem ani o ambulancie, ktoré sú preplnené pacientmi. "Lekár potom nemá priestor, aby dostatočne vyšetril pacienta," povedal. 

Pri stanovovaní zmluvných vzťahov so špecialistami sa chce VšZP pozerať aj na dostupnosť týchto lekárov pre pacientov. Zameria sa pritom na to, koľko špecialistov je k dispozícii poistencom v jednotlivých okresoch. Doteraz sa pritom dostupnosť lekárov pre pacientov sledovala podľa krajov. Ordinačné hodiny špecialistov sa podľa Foraia stanú podmienkou pre dohodnutý finančný objem prostriedkov.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.