Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

ZAP: Dôležité je reformovať aj špecializovanú ambulantnú zdravotnú starostlivosť

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: TASR

Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) považuje za dôležité, aby sa reformovala aj špecializovaná ambulantná zdravotná starostlivosť. Zdôrazňuje, že je neoddeliteľnou súčasťou zdravotného systému. Reagoval tak na návrh zákona o kategorizovaní ústavnej zdravotnej starostlivosti z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR.

Prezidentka ZAP Jaroslava Orosová tvrdí, že "v záujme zachovania kontinuity a kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti musí reforma všeobecnej ambulantnej starostlivosti prebiehať ruka v ruke s reformou špecializovanej ambulantnej starostlivosti".
Za alarmujúce považuje šéfka zväzu aj to, že nie sú známe dáta o dostupnosti špecialistov. Doplnila, že preťažené sú tiež špecializované ambulancie, ktoré nemajú kapacity naberať nových pacientov. Poukázala na to, že niektorí špecialisti v niekoľkých miestach úplne absentujú a pacienti neraz musia na vyšetrenie u nich čakať aj niekoľko mesiacov.
"Oceňujeme záujem o všeobecné ambulancie, ale zároveň vyzývame vládu a MZ SR, aby sa rovnako seriózne zaoberali aj špecialistami," dodala.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.