Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Zber dát pre DRG má začať koncom budúceho roka

Kategória: Spravodajstvo

Proces zbierania dát by mal podľa predsedníčky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Moniky Pažinkovej trvať jeden a pol roka, možno až dva roky.

BRATISLAVA 21. novembra (SITA) - Zbieranie dát pre zavedenie DRG (skupiny súvisiacich diagnóz) na Slovensku by sa malo začať koncom budúceho roka. Uviedla to predsedníčka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Monika Pažinková. "Úrad urobí všetko pre to, aby sme zbieranie dát začali koncom roka 2013 a pokračovali v ňom v roku 2014 a 2015," povedala. Proces zbierania dát by mal podľa nej trvať jeden a pol roka, možno až dva roky. Harmonogram na zavedenie DRG, podľa ktorého sa malo zbieranie dát začať od 1. januára budúceho roka, bol totiž podľa nej nastavený nereálne. "Tento harmonogram nie je možné dodržať. Sú to procesy, ktoré si vyžadujú určitý čas," povedala.

Vzdelávanie jednotlivých expertov pre zavedenie DRG by sa podľa Pažinkovej malo začať v prvom polroku budúceho roka po tom, ako budú pripravené všetky publikácie na vzdelávanie. Samotné zavedenie DRG ako úhradového mechanizmu však bude podľa nej rozhodnutím ministerstva zdravotníctva a vlády v spolupráci s úradom pre dohľad. Ako dodala Pažinková, ministerke zdravotníctva Zuzane Zvolenskej predloží správu o aktuálnom stave zavedenia DRG na Slovensku.

Podľa pôvodného harmonogramu mala byť pilotná verzia SK-DRG 1.0 pripravená na jar tohto roka, následne prevádzka DRG na úrovni zberu dát, ako i vzdelávanie užívateľov systému sa malo začať od januára budúceho roka. Úrad pre dohľad však zistil, že niektoré kľúčové komponenty systému nie sú dokončené, alebo práce na nich sa ani nezačali. Konkrétne má ísť o preklad novej verzie Medzinárodnej klasifikácie chorôb, zoznam zdravotných výkonov a pravidlá kódovania.

Ešte v lete tohto roka ÚDZS informoval, že všetky kľúčové komponenty odovzdal Riadiacemu výboru pre DRG s tým, že harmonogram je dodržaný a ostrá prevádzka DRG na úrovni zberu dát začne v roku 2013, pričom úhrady podľa nového systému začnú rok na to.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.