Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Zdravie: SLK víta zámer zmeny delegovania predpisovania liekov medzi lekármi

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: TASR

Bratislava 6. novembra (TASR) - Slovenská lekárska komora (SLK) víta zámer zmeny delegovania predpisovania liekov medzi lekármi. Vyplýva to z jej reakcie pre TASR na návrh novely zákona o liekoch, ktorá je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

        "Vítame aktuálny návrh ministerstva zdravotníctva a očakávame odbornú diskusiu, ktorá povedie k zodpovednému nájdeniu riešenia problémov, ktoré súvisia s predpisovaním liekov tak, aby boli v prospech pacientov," skonštatovala manažérka pre komunikáciu a médiá SLK Nancy Závodská.
        Komora v tejto súvislosti zdôraznila, že každú novelizáciu zákonov súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti treba prerokovať s relevantnými zdravotníckymi organizáciami. Poukázala pritom na minuloročnú novelu zákona o liekoch. "Spôsobila mnohé problémy, ktoré vytvárali konfliktné situácie a sťažovali prístup pacientov k predpisu potrebných liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín," vysvetlila.
        SLK doplnila, že ku konkrétnym návrhom zaujme stanovisko v rámci medzirezortného pripomienkového konania. Aj Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) pre TASR uviedla, že svoje pripomienky zašle oficiálne rezortu zdravotníctva.
        Ministerstvo zdravotníctva navrhuje upraviť delegovanie predpisovania medzi špecialistami a všeobecnými lekármi, ako aj preskripciu pri prepustení pacienta z nemocnice. Rezort chce novelou zlepšiť dostupnosť liekov pre starších a polymorbídnych pacientov.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.