Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Zdravotné poisťovne dali na kúpeľnú liečbu cez 44 mil. eur

Kategória: Spravodajstvo

Všeobecná zdravotná poisťovňa uhradila vlani za kúpeľnú starostlivosť 30,7 mil. eur, Dôvera 11,3 mil. eur a Union 2,2 mil. eur.

BRATISLAVA 21. apríla (SITA) - Zdravotné poisťovne uhradili v minulom roku svojim poistencom kúpeľnú liečbu vo výške 44,2 mil. eur. V medziročnom porovnaní ide viac o 2,6 mil. eur. Vyššie náklady odrážajú väčší počet poistencov liečených v kúpeľoch. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) vynaložila vlani na kúpeľnú starostlivosť 30,7 mil. eur, čo je o približne 1,7 mil. eur viac ako rok predtým. Ako uviedla vedúca zdravotného a revízneho odboru VšZP Beata Havelková, v roku 2013 zaznamenali desaťpercentné navýšenie odliečených poistencov v kúpeľných zariadeniach. Celkovo sa v kúpeľoch vlani vystriedalo cez 43 tisíc klientov VšZP.

Podľa Havelkovej nárast súvisí so zvýšeným percentom operácií, ktoré VšZP podporuje bonusmi. Viac odliečených pacientov v nemocniciach totižto znamená aj väčší dopyt po kúpeľoch. "Zaznamenali sme vysoký nárast operácií bedrových a kolenných kĺbov, v zmysle našich iných projektov je logické, že sa nám tento nárast operácií odrazil aj v náraste kúpeľných návrhov a odliečených poistencov v kúpeľných zariadeniach," uviedla Havelková ako príklad. 

Medziročne viac vynaložila na kúpeľnú starostlivosť aj zdravotná poisťovňa Dôvera. Jej náklady vlani presiahli 11,3 mil. eur, čo je oproti roku 2012 o pol milióna eur viac. Kúpeľný pobyt absolvovalo približne 15 tisíc dospelých a viac ako 8 600 detí poistených v Dôvere. Ako uviedla jej PR špecialistka Monika Šimunová, najmä v prípade dospelých sa počty výrazne nemenia. "Súvisí to so zdravotným stavom našich poistencov, prípadne s rozšírením a zmenami v indikačnom zozname, ktorý určuje, ktoré diagnózy v kúpeľoch zo zákona preplácajú zdravotné poisťovne," uviedla Šimunová. 

Aj tretia zdravotná poisťovňa Union uhradila v uplynulom roku za kúpeľnú liečbu viac, celkovo 2,2 mil. eur. V medziročnom porovnaní ide o nárast o 0,4 mil. eur . Poisťovňa eviduje za vlaňajšok 2 838 klientov, ktorí absolvovali pobyt v kúpeľoch, čo je o približne 450 viac ako v predchádzajúcom období. "Z údajov Union zdravotnej poisťovne vyplýva, že za posledné roky kúpeľnú liečbu absolvuje vždy viac žien ako mužov. Rovnako tomu bolo aj minulý rok, keď z 2 838 poistencov, ktorí v minulom roku absolvovali kúpeľnú liečbu, bolo 1 794 žien a 1 044 mužov," konštatovala hovorkyňa Unionu Judita Smatanová.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov