Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

ZP majú dva dni na oznámenie preddavku platiteľom

Kategória: Spravodajstvo

Zdravotné poisťovne tvrdia, že termín do 31. januára dodržia.

BRATISLAVA 30. januára (SITA) - Zdravotné poisťovne (ZP) majú posledné dva dni na to, aby svojim klientom - samoplatiteľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) oznámili výšku nového preddavku na poistenie. Všetky tri svorne tvrdia, že termín dodržia. K 31. januáru by tak už platitelia poistného mali vedieť, akú sumu budú mesačne poukazovať na účet svojej poisťovne. Ako pripomenula hovorkyňa Union z.p. Judita Smatanová, novú výšku preddavku za január 2013 je potrebné do zdravotnej poisťovne uhradiť najneskôr do 8. februára 2013. V prípade, že klienti zaplatili poisťovni ešte pôvodnú sumu poistného, rozdiel do toho istého termínu musia dorovnať.

"Ak platiteľ poistného zaplatil preddavok na poistné za január 2013 v nesprávnej výške, je potrebné, aby tento rozdiel doplatil do 8. februára," uviedla hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Dana Gašparíková. Rovnaký postup platí aj pre klientov zdravotných poisťovní Dôvera a Union. Tie poistencov zároveň upozorňujú, aby v prípade, že budú dorovnávať preddavok správne uviedli identifikátory platby. "Rozdiel medzi uhradenou čiastkou a skutočným preddavkom je potrebné uhradiť aj s príslušným variabilným (rodné číslo), špecifickým (obdobie, za ktoré sa uhrádza preddavok) a konštantným symbolom (3558)," uviedla PR špecialistka Dôvery Monika Šimunová. Okrem oficiálneho oznámenia zo strany zdravotnej poisťovne si platcovia môžu zistiť výšku nového preddavku i na internetovej stránke svojej poisťovne či na jej pobočkách.

Od januára 2013 sa menil ako spôsob výpočtu preddavkov, tak aj minimálny a maximálny preddavok na poistné. Minimálny preddavok je tak od nového roka 55,02 eura, v prípade osôb, ktoré majú zníženú sadzbu poistného je to 27,51 eura. Maximálny preddavok predstavuje na mesiac sumu 550,20 eura, resp. 275,10 eura.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.