Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

ANS chce s MZ hovoriť o komplexnej starostlivosti

Kategória: Spravodajstvo

Informáciu o tom, že niekoľko regionálnych nemocníc neuspelo v tendri na záchranky a prišlo tak o ambulancie záchrannej zdravotnej služby preto asociácia prijala s poľutovaním.

BRATISLAVA 11. septembra (SITA) - Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) je presvedčená, že nemocnice majú pacientom poskytovať komplexnú zdravotnú starostlivosť vrátane záchrannej zdravotnej služby a urgentných príjmov. Informáciu o tom, že niekoľko regionálnych nemocníc neuspelo v tendri na záchranky a prišlo tak o ambulancie záchrannej zdravotnej služby preto asociácia prijala s poľutovaním. Ako informoval Miroslav Valaštík z kancelárie ANS, na podnet svojich členov sa obrátia na ministerstvo zdravotníctva so žiadosťou o stretnutie. Na pôde rezortu chcú diskutovať o vytvorení legislatívnych podmienok pre poskytovanie komplexnej zdravotnej starostlivosť všeobecnými nemocnicami, a to aj vrátane záchrannej zdravotnej služby a urgentných príjmov.

Asociácia napríklad už dlhodobo presadzuje, aby sa v malých a stredných nemocniciach vybudovali urgentné príjmy, ktoré vo väčšine z nich chýbajú. Poukazuje pritom na skutočnosť, že až 60 % lôžkovej starostlivosti zastrešujú práve menšie nemocnice. Ako prezident ANS Marián Petko pred časom uviedol pre agentúru SITA, na jednej strane má Slovensko pomerne slušne vybudovaný systém prednemocničnej zdravotnej starostlivosti cez záchranky, na druhej strane tie zvážajú pacientov s vážnymi stavmi do zdravotníckych zaradení bez urgentov.

Najviac licencií v prvom kole tendra na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby získala od ministerstva zdravotníctva spoločnosť Falck Záchranná, a.s. Košice. Z celkového počtu 76 povolení, ktoré rezort aktuálne prerozdeľoval, sa jej ušlo 24. Ďalších 18 ambulancií získala LSE-Life Star Emergency, s.r.o. Limbach, o jednu ambulanciu menej dostala zasa Záchranná a dopravná zdravotnícka služba Bratislava. Rezort zdravotníctva rozhodol pri 12 staniciach ZZS v prospech Záchrannej služby Košice, tri licencie dostala spoločnosť ZaMED, s.r.o. Komárno a dve Nemocnica s poliklinikou Brezno, n.o.

Povolenia sa vydávali pre ambulancie rýchlej lekárskej pomoci a ambulancie rýchlej zdravotnej pomoci. Licenčné obdobie sa od apríla tohto roka predĺžilo zo štyroch na šesť rokov. Mesačná platba za ambulanciu sa pohybuje od 16 343 do 30 745 eur v závislosti od toho, či ide o záchranky s lekárom, alebo bez, prípadne či sú vybavené mobilnou intenzívnou jednotkou. Každý kilometer jazdy sanitky znamená pre prevádzkovateľov navyše ďalších 0,79 eur. Na Slovensku je aktuálne k dispozícií 273 staníc pozemnej ZZS.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.