Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

ASL vypracovala zoznam výkonov za priamu úhradu

Kategória: Spravodajstvo

Návrh obsahuje desiatky výkonov podľa jednotlivých segmentov a to od všeobecných lekárov cez gynekológov až po ambulantných špecialistov, ktoré by si mali hradiť pacienti.

ASL vypracovala zoznam výkonov za priamu úhradu" bola rozšírená o vyjadrenie ministerstva zdravotníctva v poslednom odseku.

BRATISLAVA 18. júna (SITA) - Asociácia súkromných lekárov (ASL) chce pokračovať vo vytváraní jasných pravidiel v oblasti poplatkov. Vypracovala návrh zoznamu výkonov za priamu úhradu, teda tých výkonov, za ktoré si pacient zaplatí sám. Zoznam obsahuje desiatky položiek podľa jednotlivých segmentov, a to od všeobecných lekárov cez gynekológov až po ambulantných špecialistov, ktoré nemajú lekári hradené zdravotnými poisťovňami. Podľa prezidenta ASL Ladislava Pásztora je dôležité, aby každý občan vedel, za čo jeho zdravotná poisťovňa neplatí a rovnako tak, aby každý člen asociácie si bol vedomý toho, za čo môže a za čo nemôže vyberať peniaze od pacientov. Takýto zoznam doposiaľ neexistoval. Vypracovaný je len katalóg výkonov, ktoré poisťovne hradia. 

Podľa Pásztora legislatíva ani neumožňuje taxatívne vymedziť, čo všetko môžu lekári spoplatniť, a aj preto prichádzajú s vlastnou iniciatívou. Podotýka, že na to, aby niekto mohol zostaviť podrobný zoznam, musel by poznať zmluvy lekárov so zdravotnými poisťovňami. "Podľa mňa je nemysliteľné, aby túto úlohu zvládli vyššie územné celky alebo ministerskí úradníci, pretože len našich členov je viac ako tritisíc, my si na to trúfame práve vďaka našim regionálnym štruktúram," skonštatoval prezident ASL. 
Asociácia navrhuje, že pre svojich členov vydá podrobný zoznam poplatkov, tí si z neho zostavia vlastný zoznam a odošlú ho lekárovi vyššieho územného celku (VÚC) na vedomie. Lekár si následne stanoví ceny výkonov a odošle ich ASL, ktorá zanalyzuje, či obsah cenníka a cenovej kalkulácie je správny. V prípade schválenia ho podpíše prezident asociácie. Takýto cenník lekár vyvesí na viditeľnom mieste a v prípade, že plánuje pacientovi poskytnúť výkon za poplatok, poučí ho o tom. Pacient bude musieť dať svoj súhlas. "V súčasnosti hovoríme o členoch ASL, ale v rámci novozaloženého Zväzu zmluvných poskytovateľov SR by sme mohli garantovať popri kvalite a dostupnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti aj správnosť cenníkov u všetkých neštátnych poskytovateľov," povedal Pásztor. Ako podotýka, ceny nemôžu mať lekári jednotné, nakoľko by to bolo považované za kartelovú dohodu, ako však tvrdí, na členov budú apelovať, aby nastavili reálne ceny s tým, že myslieť budú aj na sociálne slabšie skupiny obyvateľov. 

Zoznam asociácie je len odporúčacím, podľa Pásztora na základe dobrovoľnosti môžu lekári spoplatniť aj čokoľvek iné. "Ak niekto chce zaplatiť za prístup k wifi, tak nech zaplatí, ale nesmieme k tomu nútiť všetkých," uviedol prezident ASL. 

Navrhovaný zoznam má mať už istý čas k dispozícií aj ministerstvo zdravotníctva (MZ). Pásztor podotýka, že neobsahuje sporné poplatky, o ktorých hovoril rezort pred časom. Zoznam môžu podľa neho uplatňovať aj bez súhlasu MZ. "Ale chceli by sme, aby bola zhoda medzi nami a medzi ministerstvom, okrem niektorých sporných výkonov tá zhoda aj existuje," dodal prezident ASL. Asociácia napríklad nesúhlasí s ministerským návrhom, podľa ktorého môžu lekári od pacienta vyberať poplatok za prednostné vyšetrenie, len ak ho objednajú do piatich dní. Podľa Pásztora ide o obmedzenie kapacity ambulancie a najmä obmedzenie pacienta. 

Návrh MZ, ktorý predstavilo pred časom, ďalej stanovuje, že lekári budú môcť poplatky vyberať len za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a za výkony, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia. Výkony, ktoré sú plne preplácané zdravotnými poisťovňami, lekári už nespoplatnia, a to vrátane rôznych potvrdení, ktoré sú ich súčasťou. Pacienti by tak už peňaženku v ambulancii nemali vyťahovať za objednanie na vyšetrenie, vypísanie lekárskeho predpisu alebo lekárskeho poukazu, vypísanie návrhu na kúpeľnú liečbu, či potvrdenie o ošetrení alebo vyšetrení. Štruktúru poplatkov má schvaľovať a ich dodržiavanie kontrolovať VÚC. 

Rezort zdravotníctva podotýka, že nové pravidlá, ktoré pripravil, budú po schválení platiť pre všetkých ambulantných lekárov bez výnimky. " Ak ASL chce, môže si vytvoriť akúkoľvek internú metodiku v oblasti poplatkov, do tohto MZ SR zasahovať nebude. Aj ich interné pravidlá však budú musieť byť v súlade s platnou legislatívou," uviedla hovorkyňa MZ Martina Šoltésová. Pripomína, že jedným zo základných pravidiel je, že lekár nebude môcť obmedziť poskytovanie zdravotnej starostlivosti výberom poplatku nad rozsah spoluúčasti poistenca stanovenej právnymi predpismi. Na margo cenníkov podotýka, že ich obsah budú schvaľovať VÚC a v prípade porušenia zákona budú môcť dávať aj pokuty.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.