Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Do tendrov nemocníc sa zapája málo záujemcov

Kategória: Spravodajstvo

Podľa analýzy INEKO a Transparency international Slovensko sa do verejného obstarávania na tovary, služby a stavebné práce pre nemocnice zapája vo väčšine prípadov len jeden uchádzač.

BRATISLAVA 16. augusta (SITA) - Do verejného obstarávania, ktoré vypisujú nemocnice na tovary, služby a stavebné práce, sa zapája nízky počet záujemcov. V rokoch 2009 až 2012 viac ako polovica tendrov skončila ponukou iba jediného uchádzača, pričom päť a viac uchádzačov sa zapojilo do obstarávania len v 6 % prípadov. V porovnaní s ostatným odvetviami majú nemocnice podiel tendrov s jednou ponukou až o 40 % vyšší. Vyplýva to z Analýzy verejného obstarávanie nemocníc z dielne inštitútu INEKO a Transparency international Slovensko (TIS).

Zo sumy 827 miliónov eur, ktorú nemocnice v spomínanom období vynaložili na obstarávanie, bolo vyše 563 mil. eur rozdelených práve v obstarávaniach s jednou ponukou. Ak by sa do každej zo súťaží zapojili minimálne dvaja uchádzači, výsledná cena tendrov by sa podľa autorov analýzy Dušana Zachara (INEKO) a Zuzany Dančíkovej (TIS) znížila v priemere o 116,1 mil. eur počas sledovaného obdobia. Až 32 zo 60 sledovaných nemocníc malo pritom v priemere menej ako dvoch uchádzačov, pričom tieto nemocnice nakúpili tovary, služby a stavebné práce za vyše 700 mil. eur.

K nemocniciam, kde sa málo súťaží, patria aj tie, ktoré najviac obstarávajú. Najväčší obstarávateľ spomedzi zdravotníckych zariadení Národný ústav srdcových a cievnych chorôb rozdelil v súťažiach 169 mil. eur, pričom týchto tendrov sa zúčastnil v priemere jeden dodávateľ. Do radu ďalších veľkých nemocníc, kde sa málo súťaží, patria aj Východoslovenský a Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb, Fakultná nemocnica L. Pasteura Košice, Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D. Roosevelta Banská Bystrica či Fakultná nemocnica s poliklinikou J.A. Reimana Prešov. Na celkovom obstaranom objeme sa vo viac ako polovici prípadov podieľalo 13 firiem.

"Najväčší dodávateľ, firma MEDITRADE, nemusela pri 64 mil. eur z celkového objemu 66 mil. eur ňou získaných zákaziek vôbec súťažiť. TIMED, druhá najväčšia firma, nečelila súťaži pri zákazkách za viac ako 59 mil. eur z celkového objemu 63 mil. eur ňou získaných tendrov," konštatuje sa v analýze.

Za nízkou súťaživosťou medzi zdravotníckymi dodávateľmi vidia autori niekoľko príčin. Jedným z nich môžu byť špecifické predmety obstarávania, ak keď pripúšťajú, že v súkromnej sfére si riaditelia nemocníc vyberajú z dvoch a viacerých ponúk. Za nízkou účasťou v tendroch vidia autori aj slabú platobnú disciplínu obstarávateľov, korupciu, zmanipulované výberové kritériá, politické prepojenia, či kolúzne správanie firiem. "Nízky počet ponúk v nemocničných tendroch na Slovensku by mohol nasvedčovať tomu, že konkurujúci si dodávatelia si rozdelili trh, resp. akceptujú už dávnejšie rozdelenie sfér vplyvu, hlavne keď existujú mnohé tendre rôznych obstarávateľov s rovnakým alebo veľmi podobným predmetom obstarávania a len jedinou predloženou ponukou v tendri vždy od iného uchádzača," uvádza analýza.

Autori na základe zistených skutočností, preto navrhujú prísnejší dohľad nemocníc zo strany ich zriaďovateľov či Úradu pre verejné obstarávanie. Nemocnice by mali byť zároveň motivované nakupovať prostredníctvom elektronických aukcií, pri ktorých je nižší podiel tendrov s jediným uchádzačom, čím prinášajú väčšiu súťaž a nižšie ceny. "Ministerstvo zdravotníctva SR ako hlavný zriaďovateľ nemocníc by malo zaviesť pravidelné porovnávanie (benchmarking) cien nákupov väčších položiek u najväčších obstarávateľov, čím by sa zvýšila cenová transparentnosť a zároveň obmedzil priestor pre výrazne nevýhodné obchody," uvádzajú autori analýzy. Pri často sa opakujúcich zákazkách zároveň odporúčajú zvážiť centrálne obstarávanie.

Autori vychádzali z 2 771 zmlúv zo 60 nemocníc, ktoré v období január 2009 až marec 2012 nakupovali tovary, služby a stavebné práce prostredníctvom verejného obstarávania.

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.