Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Dôvera podpísala zmluvu s pražským protónovým centrom

Kategória: Spravodajstvo

Podľa generálneho riaditeľa Dôvery Martina Kultana sa tak zjednoduší administratíva spojená s liečbou.

BRATISLAVA 16. júla (SITA) - Dôvera ako prvá spomedzi zdravotných poisťovní pôsobiacich na Slovensku podpísala zmluvu o spolupráci s Protónovým centrom v Prahe (PTC), v ktorom sa liečia onkologické ochorenia. Centrum pracuje so šetrnejším spôsobom ožarovania. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) ani Union zdravotná poisťovňa zatiaľ k takémuto kroku nepristúpili.

Generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan podotýka, že zmluva urýchli proces prípravy na liečbu a zjednoduší administratívu, ktorá je s ňou spojená. Pre poistencov Dôvery tak bude liečba protónovým ožarovaním dostupnejšia. To na rozdiel od fotónového ožarovania pôsobí len na samotný nádor čím chráni okolité zdravé tkanivá a má menej nežiaducich účinkov. Prvá poistenka Dôvery absolvovala liečbu v centre v závere minulého roka. "Veríme, že sprístupnením tejto liečebnej modality, ktorá má v indikovaných prípadoch menej vedľajších nepriaznivých účinkov ako doteraz používané postupy, zvýšime terapeutickú bezpečnosť, a tým zlepšíme kvalitu života pacientov," uviedol Kultan. 

Poisťovňa pripomína, že o potrebe akejkoľvek liečby hradenej z verejného zdravotného poistenia, rozhoduje vždy ošetrujúci lekár. Ten ak zváži, že takáto liečba je vhodná, navrhne ju pacientovi a následne komunikuje s protónovým centrom. "Úhrada liečby v Protónovom centre v Prahe vždy podlieha predchádzajúcemu schváleniu zdravotnou poisťovňou. O úhradu liečby požiada poisťovňu Protónové centrum na základe indikácie špecializovaným pracoviskom v SR," vysvetľuje PR manažér Dôvery Branislav Cehlárik. Ako dodal, spolupráca medzi protónovým centrom a Dôverou nie je podmienená limitmi. 

Zdravotná poisťovňa Union zatiaľ o zmluve s PTC nerokovala, ako tvrdí jej hovorkyňa Judita Smatanová, prípadnú zdravotnú starostlivosť tomuto zariadeniu môžu uhradiť aj v režime zahraničnej liečby. Opiera sa o zákon o zdravotnom poistení. Smatanová podotýka, že nakoľko sa protónová terapia na Slovensku neposkytuje, možno ju na základe presných medicínskych indikácií poskytnúť za hranicami. Union však doteraz nedostala od slovenského zdravotníckeho zariadenia žiadosť na protónovú liečbu v cudzine. 

VšZP v tomto roku schválila onkologickú liečbu v českom centre deviatim poistencom, rok predtým súhlasné stanovisko dala 12 pacientom. Zmluvu taktiež nemá, plánovanú liečbu v zahraničí schvaľuje tak ako Union za podmienok stanovených legislatívou. "Liečbu musí navrhnúť vrcholové pracovisko pre daný odbor na Slovensku pričom to, či je táto liečba pre pacienta vhodná, musí potvrdiť protónové centrum," doplnila hovorkyňa VšZP Eva Ravingerová. 

Protónové centrum v Prahe poskytuje liečbu od decembra 2012. Zmluvy však nemá ani so všetkými tamojšími zdravotnými poisťovňami. Podľa údajov, ktoré má zverejnené na svoje stránke, si z českých poisťovní liečbu zmluvne zaistila len Vojenská zdravotná poisťovňa ČR. 

Aj Slovensko malo mať vlastné protónové centrum, budovať sa začalo v Ružomberku. Ani po niekoľkých rokoch však nie je dokončené. Ročne sa v ňom malo odliečiť približne 500 pacientov. Základný kameň centra bol položený v roku 2008. O dva roky neskôr bola spustená skúšobná prevádzka protónového synchrotrónu na vedecké pokusy a výskum s tým, že prvý pacient by sa mal na tomto zariadení liečiť už koncom roka 2011. Protónové centrum patrilo pod Ústrednú vojenskú nemocnicu v Ružomberku, počas minulého roka prešlo pod Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Centrum je spoločným rusko-slovenským projektom.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.