Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Dôvodmi invalidity boli zväčša choroby pohybovej sústavy
Kategória: Spravodajstvo
Posudkoví lekári uznali vlani invaliditu často aj pre nádory a duševné poruchy a poruchy správania.
BRATISLAVA 20. januára (SITA) - Medzi najčastejšie ochorenia, ktoré sa v minulom roku podpísali pod uznanie invalidity, patrili v 25 percentách prípadov choroby pohybovej sústavy, v 15,7 percenta to boli zase nádorové ochorenia. Tretí najviac sa opakujúci dôvod tvorili duševné choroby a poruchy správania, stalo sa tak v 15,3 percenta prípadov. Vyplýva to z údajov Sociálnej poisťovne. Poradie sa mierne líšilo v závislosti od pohlavia, ako i v miere poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť.
"Choroby pohybovej sústavy boli najčastejšími ochoreniami aj pri mužoch, aj pri ženách, uznaných z poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť," uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. U mužov tvorili spomedzi všetkých prípadov uznania invalidity 21,9 percenta, pri ženách to bolo 28,9 percenta. Kým však u žien druhou najviac sa opakujúcou príčinou boli nádory (18,9 %) u mužov to boli choroby obehovej sústavy (16,4 %). Pri oboch pohlaviach boli tretím najviac sa vyskytujúcim dôvodom invalidity duševné poruchy a poruchy správania, ktoré častejšie trápili ženy (17,6 %) ako mužov (13,4 %).
Pri miere postihnutia od 40 do 70 % uznali posudkoví lekári vlani invaliditu zväčša pre choroby pohybovej sústavy (32,7 %), duševné poruchy (16,6 %) a pre choroby obehovej sústavy (10,3 %). Celkovo Sociálna poisťovňa eviduje v tejto kategórii cez 16 tisíc prípadov. Pri miere invalidity nad 70 percent, čo za uplynulý rok predstavovalo dohromady viac ako šesťtisíc prípadov, viedli nádory (43 %), nasledovali choroby obehovej sústavy (15,2 %) a trojicu najviac sa vyskytujúcich ochorení uzavreli duševné poruchy a poruchy správania (12 %).
© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Aktuality

Národná linka na podporu duševného zdravia
redakcia Ministerstvo zdravotníctva SR
Integrácia duchovnej starostlivosti do systému zdravotnej starostlivosti v Slovenskej republiky
redakcia Ministerstvo zdravotníctva SR