Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Dôvodmi invalidity boli zväčša choroby pohybovej sústavy

Kategória: Spravodajstvo

Posudkoví lekári uznali vlani invaliditu často aj pre nádory a duševné poruchy a poruchy správania.

BRATISLAVA 20. januára (SITA) - Medzi najčastejšie ochorenia, ktoré sa v minulom roku podpísali pod uznanie invalidity, patrili v 25 percentách prípadov choroby pohybovej sústavy, v 15,7 percenta to boli zase nádorové ochorenia. Tretí najviac sa opakujúci dôvod tvorili duševné choroby a poruchy správania, stalo sa tak v 15,3 percenta prípadov. Vyplýva to z údajov Sociálnej poisťovne. Poradie sa mierne líšilo v závislosti od pohlavia, ako i v miere poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť.

"Choroby pohybovej sústavy boli najčastejšími ochoreniami aj pri mužoch, aj pri ženách, uznaných z poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť," uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. U mužov tvorili spomedzi všetkých prípadov uznania invalidity 21,9 percenta, pri ženách to bolo 28,9 percenta. Kým však u žien druhou najviac sa opakujúcou príčinou boli nádory (18,9 %) u mužov to boli choroby obehovej sústavy (16,4 %). Pri oboch pohlaviach boli tretím najviac sa vyskytujúcim dôvodom invalidity duševné poruchy a poruchy správania, ktoré častejšie trápili ženy (17,6 %) ako mužov (13,4 %). 

Pri miere postihnutia od 40 do 70 % uznali posudkoví lekári vlani invaliditu zväčša pre choroby pohybovej sústavy (32,7 %), duševné poruchy (16,6 %) a pre choroby obehovej sústavy (10,3 %). Celkovo Sociálna poisťovňa eviduje v tejto kategórii cez 16 tisíc prípadov. Pri miere invalidity nad 70 percent, čo za uplynulý rok predstavovalo dohromady viac ako šesťtisíc prípadov, viedli nádory (43 %), nasledovali choroby obehovej sústavy (15,2 %) a trojicu najviac sa vyskytujúcich ochorení uzavreli duševné poruchy a poruchy správania (12 %).

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.