Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
EDA: Najvyššie kontrolné inštitúcie EÚ zareagovali na pandémiu COVID-19 rýchlo
Kategória: Spravodajstvo Autor/i: NKÚ
Luxemburg 22. júla 2021 – Pandémia COVID-19 je jednou z najrušivejších zdravotných kríz v histórii ľudstva s rozsiahlym vplyvom na spoločnosti, hospodárstvo a jednotlivcov všade na svete. Jedným z jej mnohých dosahov je i to, že pandémia tiež zásadne ovplyvnila prácu najvyšších kontrolných inštitúcií EÚ (NKI). Tie reagovali rýchlo a na posúdenie a kontrolu reakcie na krízu pridelili značný objem prostriedkov. Zhrnutie auditov, ktoré dnes vydal Kontaktný výbor NKI EÚ, uvádza prehľad audítorskej práce vykonanej v súvislosti s pandémiou COVID-19 a publikovanej v roku 2020 najvyššími kontrolnými inštitúciami EÚ.
Dosah pandémie na EÚ a jej členské štáty je rozsiahly, rušivý a vysoko asymetrický. Načasovanie, rozsah a presná povaha krízy a reakcie na ňu sa v EÚ, ale aj na regionálnej a niekedy dokonca na miestnej úrovni výrazne líšia, pokiaľ ide o verejné zdravie, hospodársku činnosť, prácu, vzdelávanie a verejné financie.
Vo väčšine oblastí, ktoré pandémia vážne postihla, má EÚ len obmedzené právomoci konať. Čiastočne je to dané tým, že verejné zdravie nie je vo výhradnej právomoci EÚ, a čiastočne tým, že pripravenosť alebo počiatočná zhoda na spoločnej reakcii boli medzi členskými štátmi nízke. Keďže chýbal koordinovaný prístup, národné a regionálne vlády konali samostatne, keď zavádzali preventívne opatrenia a opatrenia na zamedzenie šírenia, keď obstarávali vybavenie alebo pripravovali balíky na podporu obnovy a systémy na udržanie pracovných miest, aby zmiernili spoločenské a hospodárske dôsledky pandémie. Po ťažkom začiatku sa však zdá, že EÚ a členské štáty spoluprácu pri zmierňovaní účinkov krízy zlepšili.
„Pandémia COVID-19 spôsobila viacrozmernú krízu, ktorá postihuje takmer všetky oblasti verejného a súkromného života,“ uviedol predseda Európskeho dvora audítorov (EDA), Klaus-Heiner Lehne. „Jej dôsledky pre náš budúci život a spôsob práce budú zásadné. A pretože vírusy nerešpektujú štátne hranice, EU potrebuje prostriedky, s ktorými by mohla členské štáty podporovať. Či sme sa poučili, okrem iného i o nutnosti lepšej spolupráce, sa teraz ukáže.“
NKI členských štátov a EDA urýchlene iniciovali veľa kontrolných a monitorovacích činností. Okrem 48 auditov dokončených v roku 2020 stále prebieha alebo je plánovaných ďalších viac než 200 kontrolných činností, ktoré budú dokončené v nadchádzajúcich mesiacoch.
V uverejnenom zhrnutí sa uvádza všeobecný úvod na tému pandémie a zhrnutie jej účinkov na EÚ a členské štáty, vrátane reakcií, ktoré pandémia vyvolala. Zhrnutie vychádza aj z výsledkov auditov, ktoré vykonali NKI Belgicka, Cypru, Nemecka, Lotyšska, Litvy, Holandska, Portugalska, Rumunska, Slovenska, Švédska a EDA. Obsahuje súhrn 17 správ (zo 48) zverejnených v roku 2020, ktoré sa týkajú piatich prioritných oblastí: verejného zdravia, digitalizácie, sociálno-ekonomickej reakcie, verejných financií a rizík a celkovej reakcie na rôznych úrovniach správy.
Základné informácie
Toto zhrnutie auditov je výsledkom spolupráce medzi európskymi NKI v rámci kontaktného výboru EÚ. Je koncipované ako zdroj informácií pre každého, kto sa zaujíma o dosah pandémie COVID-19 a súvisiacu prácu NKI. V súčasnosti je dostupné v angličtine na webovom sídle kontaktného výboru EÚ a onedlho bude dostupné aj v ďalších úradných jazykoch EÚ.
Ide o štvrté vydanie zhrnutia auditov kontaktného výboru. Prvé vydanie o nezamestnanosti mladých ľudí a integrácii mladých ľudí na trhu práce bolo uverejnené v júni 2018. Druhé o verejnom zdraví v EÚ (pdf, 8,14 MB) bolo vydané v decembri 2019. Tretie o kybernetickej bezpečnosti v EÚ a jej členských štátoch (pdf, 4,53 MB) bolo uverejnené v decembri 2020.
Kontaktný výbor je autonómne, nezávislé, nepolitické združenie predsedov NKI EÚ a jej členských štátov. Poskytuje fórum pre diskusie a riešenie záležitostí spoločného záujmu týkajúcich sa EÚ. Posilňovaním dialógu a spolupráce medzi svojimi členmi prispieva kontaktný výbor k účinnému a nezávislému externému auditu politík a programov EÚ.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Aktuality

Národná linka na podporu duševného zdravia
redakcia Ministerstvo zdravotníctva SR
Integrácia duchovnej starostlivosti do systému zdravotnej starostlivosti v Slovenskej republiky
redakcia Ministerstvo zdravotníctva SR