Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Farmafirmy menia svoj názor na liekovú reformu

Kategória: Spravodajstvo

Slovenská asociácia farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj reformu liekovej politiky v minulosti kritizovala. V súčasnosti svoju rétoriku, aj na základe úprav zákonov, ktoré nastali v parlamente, zmierňuje.

Slovenská asociácia farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj reformu liekovej politiky v minulosti kritizovala. V súčasnosti svoju rétoriku, aj na základe úprav zákonov, ktoré nastali v parlamente, zmierňuje.

BRATISLAVA 5. októbra (SITA) - Reforma liekovej politiky, ktorú v polovici septembra schválil parlament, síce nie je optimálna, no je to posun vpred. Tvrdí to Slovenská asociácia farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj (SAFS). Tá pritom zákon o liekoch, ako aj zákon o rozsahu a podmienkach úhrady liekov v minulosti kritizovala. Upozorňovala, že z pripravovaných zmien nebudú profitovať pacienti, pričom môžu mať negatívny dopad na dostupnosť liekov. V súčasnosti však svoju rétoriku, a to aj na základe úprav, ktoré napokon v zákonoch nastali v parlamente, zmierňuje. "My sme chceli zmeny a máme ich a veríme, že väčšina bude pozitívnych," hovorí riaditeľ pre vonkajšie vzťahy asociácie Štefan Mesároš. Podľa výkonnej riaditeľky SAFS Soni Strachotovej sú zákony rozsiahle, kľúčové má byť to, ako budú implementované do praxe.

Niektoré zo zmien, ktoré asociácia kritizovala, sa počas legislatívneho procesu zmenili. Pôvodne bolo napríklad v zákone uvedené, že ak inovatívny liek nemá určenú cenu aspoň v dvoch krajinách, ktoré majú rovnaký, respektíve podobný hrubý domáci produkt na obyvateľa ako Slovensko, úhrada za takýto liek zo zdravotného poistenia nebude viac ako 20 %. Farmaceutické spoločnosti tvrdili, že by to mohlo spôsobiť koniec inovácií na Slovensku, respektíve výrazné oneskorenie príchodu inovatívnych liekov na Slovensko. Napokon však poslanci schválili znenie, ktoré hovorí, že úhrada poisťovne bude maximálne 20 % vtedy, ak liek nemá určenú cenu aspoň v piatich krajinách Európskej únie. "Je to dobrý kompromis, ktorý sa nakoniec podarilo dosiahnuť," uviedol Mesároš. Uvítal aj zmeny, ktoré nastali pri systéme znižovania úhrad poisťovne pri rozširovaní indikácii.

Bez úprav naopak ostal zámer prísnejšieho referencovania liekov na úroveň druhej najnižšej ceny v únii. Farmaceutické spoločnosti v minulosti poukazovali, že sa tým na Slovensku posilní vývoz našich lacných liekov do zahraničia, kde budú ich ceny vyššie. Obávali sa, že reexport stúpne až na 40 %, Slovensko malo mať problémy s dostupnosťou nevyhnutných liekov pre diabetických a onkologických pacientov. Teraz SAFS hovorí, že žiadne veľké zmeny pri cenách liekov neočakávajú. "Možno jeden z desiatich liekov bude musieť znížiť cenu," vyhlásil Mesároš. Farmaceutický priemysel taktiež upokojuje, že urobí všetko preto, aby dostupnosť liekov ostala zachovaná. Zároveň ale poukazuje, že riziko reexportu ostáva, keďže sa nemôže zaručiť za "špekulantov", ktorí budú lacné slovenské lieky vyvážať do zahraničia.

Liekovú reformu schválil parlament v polovici septembra tohto roka. Zákon o liekoch ako aj zákon o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín však ešte stále čakajú na podpis prezidenta. Obe by mali platiť od decembra toho roka. Zákon o liekoch mení spôsob predpisovania liekov na Slovensku, umožňuje vytváranie siete lekární a taktiež poskytovanie zliav pacientov v lekárňach. Zákon o rozsahu a podmienkach úhrady by mal zase okrem iného zaviesť na Slovensku referencovanie cien liekov na úroveň druhej najnižšej v Európskej únii, kategorizovanie špeciálneho zdravotníckeho materiálu, či dočasnú a podmienenú kategorizáciu.

Slovenská asociácia farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj vznikla v roku 1997. Členmi asociácie sú medzinárodné farmaceutické spoločnosti s vlastným výskumom a vývojom inovatívnych liekov, ktoré pôsobia na slovenskom trhu.

© 2011, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.