Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Farmafirmy poslali pripomienky k liekovým zákonom
Kategória: Spravodajstvo
SAFS, ADL a GENAS sa v návrhoch venujú predovšetkým nedoriešeným otázkam kontraindikácií niektorých zákonov navzájom ako aj faktickej nevykonateľnosti niektorých nových noriem, celkovej flexibilite trhu či posilneniu práv pacientskej verejnosti.
BRATISLAVA 8. augusta (SITA) - Asociácie zastupujúce všetkých rozhodujúcich výrobcov nových a generických liekov a distribútorov sa zapojili do odbornej diskusie o liekovej legislatíve. Ministerstvu zdravotníctva (MZ) predložili svoje návrhy na úpravu zákonov ovplyvňujúcich trh s liekmi a zdravotníckymi pomôckami. Slovenská asociácia farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj (SAFS), Asociácia dodávateľov liekov (ADL) a Asociácia zahraničných výrobcov generických liekov GENAS sa v návrhoch venujú predovšetkým nedoriešeným otázkam protirečenia si niektorých zákonov, ako aj faktickej nevykonateľnosti niektorých nových noriem, celkovej flexibilite trhu či posilneniu práv pacientskej verejnosti. "Nie je tajomstvom, že sme kritizovali napríklad mnoho kontradikcií medzi novým zákonom o liekoch a zákonom o reklame. Kritizovali sme aj fakt, že nová legislatíva ohrozuje klinické skúšky nových liekov a upozorňovali sme na hrozbu reexportov liekov. To všetko a mnohé iné veci sa nachádzajú aj v našich návrhoch na zmeny v liekovej legislatíve," uviedol riaditeľ pre externé vzťahy SAFS Štefan Mesároš.
Výrobcovia a distribútori očakávajú serióznu a zmysluplnú diskusiu o liekovej legislatíve, do ktorej chcú zasiahnuť aj svojimi návrhmi. "Pripravili sme ich podrobne a poctivo. A oceňujeme už aj samotný fakt, že odborná diskusia prebieha, pretože v nedávnej minulosti to nebolo pravidlom," povedal Mesároš. Podľa Jany Srníkovej z ADL, prax ukázala, že kritika krokov, ktoré prijalo bývalé vedenie rezortu zdravotníctva, sa ukázala ako opodstatnená. "Každá zmena v zdravotníckych zákonoch sa bezprostredne dotýka nielen spoločností pôsobiacich na trhu, ale najmä pacientov. Je preto dôležité, aby sa pri akýchkoľvek zmenách podrobne posudzovali všetky potenciálne dopady, čo nie je možné bez korektnej diskusie," uviedla Srníková.
© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Aktuality
Finančná podpora pre agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti
Ministerstvo zdravotníctva SR