Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Kampaň MOST opäť upozorňuje na vážnosť srdcovocievnych ochorení
Kategória: Spravodajstvo
Vysokým krvným tlakom bude pravdepodobne trpieť každý, kto sa dožije dostatočne vysokého veku. Hoci nebolí, môže viesť k radu zdravotných problémov a skončiť sa infarktom, cievnou mozgovou príhodou či zlyhaním srdca.
Bratislava 12. septembra (TASR) - Kampaň MOST (Mesiac O Srdcových Témach) preto upozorňuje na najvážnejšie rizikové faktory kardiovaskulárnych ochorení, možnosti prevencie aj liečby. Odborníci apelujú na ľudí, aby poznali svoje hodnoty krvného tlaku, cholesterolu i cukru.
"O svoje srdce sa musíme všetci starať. Práve preto sa lekári angažujú nielen v liečbe ochorení, ale aj v takýchto preventívnych a edukačných kampaniach. Veríme, že pomôžeme zlepšiť kardiovaskulárne zdravie Slovákov," povedala Ivana Šoóšová, novozvolená správkyňa Slovenskej nadácie srdca a primárka ambulantného oddelenia Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) Bratislava. Vysokým krvným tlakom trpí takmer každý druhý dospelý Slovák. Najčastejšou chybou, ktorú robia pacienti s hypertenziou, je, že nedodržiavajú liečbu tak, ako im ju naordinoval lekár.
Jedným z výsledkov hypertenzie môže byť srdcové zlyhávanie, pod ktorého vznik sa podpisujú aj iné ochorenia srdca, ku ktorým tiež prispieva vysoký krvný tlak. Je preto dôležité kontrolovať prvotné kardiovaskulárne ochorenia a rizikové faktory. Rovnako netreba podceňovať prvotné príznaky ako dýchavičnosť či horší fyzický výkon. Nemusia byť vôbec príznakmi starnutia, upozornila Eva Goncalvesová, primárka oddelenia pre zlyhávanie a transplantáciu srdca NÚSCH. Ďalšími príznakmi sú strata chuti do jedla, náhly nárast hmotnosti, opúchanie členkov, nôh či brucha alebo aj frekvencia močenia.
Kontrolu rizikových faktorov srdcovocievnych ochorení spolu s prevenciou a režimovými opatreniami sa snaží spojiť 11. ročník kampane MOST, na ktorej participujú pacienti a odborníci z Únie pre zdravšie srdce, Slovenskej nadácie srdca a Slovenskej kardiologickej spoločnosti (SKS). "Prevencia je základným pilierom zdravia každého jednotlivca. Vieme ňou mnohým ochoreniam predchádzať a dokonca aj pri tých ochoreniach, ktoré majú významnú genetickú zložku, vieme významne oddialiť ich manifestáciu a to platí, samozrejme, aj pre veľkú väčšinu ochorení srdca a ciev," povedal prezident SKS Robert Hatala - prednosta kardiologickej kliniky NÚSCH.
V rámci kampane, ktorú podporuje Všeobecná zdravotná poisťovňa, sa uskutoční Beh zdravia, ktorý symbolicky prepojí Bratislavu s Košicami a pripomenie dôležitosť pohybu. Štart bude 6. októbra o 17.00 hodine spred OC Eurovea v Bratislave. Pokračovať bude štartom 7. októbra o 17.00 hodine pri košickom jazere. Na trate po Slovensku tiež počas septembra vyrazili Vlaky zdravia, kde záujemcom zmerajú krvný tlak, cholesterol, cukor a srdcový rytmus.
Merania budú aj na vlakových staniciach v Bratislave, Zvolene a Košiciach, ako aj v 249 lekárňach Dr. Max po celom Slovensku (22. septembra). Okrem toho, že si ľudia môžu nechať skontrolovať svoje hodnoty, získajú aj informácie o prevencii kardiovaskulárnych ochorení a možnostiach liečby. Informačné brožúrky sú k dispozícii bezplatne. Rovnako sa ľudia môžu naučiť, ako zachrániť život v prípade infarktu a zastavenia krvného obehu. Všetky informácie o kampani aj kardiovaskulárnych ochoreniach možno nájsť na weboch www.presrdce.eu a www.tvojesrdce.sk.
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Aktuality
Finančná podpora pre agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti
Ministerstvo zdravotníctva SR